Když srdce nepracuje dostatečně, tělo zažívá nouzi o kyslík a živiny. To může mít fatální následky poškozením důležitých orgánů počínaje a zástavou srdce konče.
Kardiovaskulární onemocnění patří mezi jedny z nejčastějších příčin úmrtí. K některým z nich dochází přitom zbytečně kvůli zanedbání příznaků a nevyhledání odborné pomoci včas. Proto je důležité znát varovné příznaky selhávajícího srdce a včas zavolat rychlou záchrannou službu. Naučte se je poznat i vy. Tato znalost může zachránit nejen váš život, ale i životy vašich blízkých.
Nebezpečí jménem srdeční selhání
Srdce selhává, když je poškozené nebo přetížené. Orgán není schopný správně fungovat, a, jak popisuje web MayoClinic, nedodává tělu dostatek krve a kyslíku. Srdeční selhávání patří mezi chronická onemocnění, neprojevuje se náhle. Bývá následkem nemocí srdce, může se vyvinout u lidí s cukrovkou, obezitou nebo nemocnou štítnou žlázou. Za rozvojem srdečního selhání může být nadužívání alkoholu, ale i konzumace energetických nápojů, jak varovala naše redakce dříve.
Neignorujte své problémy
Své potíže nikdy nezlehčujte. Nedostatečné zásobení krví a kyslíkem odnesou důležité orgány (játra, ledviny, plíce), mohou vznikat krevní sraženiny, a dokonce může dojít k náhlé zástavě srdce. Vždy tyto problémy řešte s lékařem včas a trvejte na podrobném vyšetření.
Příznaky selhání srdce
Srdeční selhávání se projevuje různě a ne vždy jednoznačně. Nejčastěji se dostavuje rychlá unavitelnost a celková slabost. Web Healthline dále zmiňuje dušnost při běžných aktivitách, které vám dříve nedělaly potíže, bušení srdce, otoky kolem kotníků a tekutinu v břiše. Ten poslední příznak by pro vás měl být již alarmující.
Mezi další příznaky patří časté močení, hlavně v noci, ztráta chuti k jídlu či pocit nadýmání. Méně časté jsou bolesti zubů, o kterých jsme psali na JakZdravě a které mohou souviset se srdcem.
Kdy volat sanitku
Kdykoli se objeví bolesti na hrudi, silná dušnost i v klidu, potíže s dýcháním nebo ztráta vědomí, okamžitě volejte záchranku.