Bolí vás často zuby? Měli byste zpozornět, jde o příznak selhání srdce

Tichých infarktů přibývá a nevyhýbají se ani mladším věkovým kategoriím. Důležité je znát i netradiční příznaky infarktu, aby se problém včas zaléčil.

Holohlavý vousatý muž držící si ruku na tváři i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Srdeční infarkt nemusí mít vždy charakteristické příznaky. Někdy může nastupovat tiše a projevovat se příznaky, které si s infarktem hned nespojíte. Může jít o bolesti v ramenou nebo dokonce bolesti v zubech. Nejhorší na tom je, že tichých infarktů přibývá a objevují se u všech věkových kategorií.

Co je to srdeční infarkt

Srdeční infarkt, neboli také akutní srdeční ischemie, je stav, kdy vaše srdce nedokáže pumpovat dostatek krve do těla. Web Healthline k problematice dále uvádí, že infarkt je nutné léčit, aby se zabránilo komplikacím a zvýšila se kvalita života pacientů. Úspěšnost léčby závisí hodně na tom, jaký typ infarktu u člověka proběhl a k jak masivnímu poškození na srdečním svalu došlo. Včasná léčba dokáže zabránit vážným případům infarktu.

Až polovina všech infarktů je tichých

Tichý infarkt, který se projevuje právě nespecifickými příznaky, tvoří až polovinu všech infarktů. Z toho 30 % případů může být smrtelných. Nejdůležitější je, aby lidé znali příznaky a dokázali si pomoc přivolat včas.

Jak poznat tichý infarkt?

Ve většině případů se lidé domnívají, že se srdeční infarkt projevuje pouze bolestí na hrudi. Tak to ale není. Tichý srdeční infarkt se může projevovat bolestí v horní části hrudníku, ale také bolestí v horní části břicha, bolestí v ramenou a mezi lopatkami, bolestmi zubů, bolestí nadloktí, pocitem vyčerpání či extrémní únavy a případně mdlobami. Na JakZdravě jsme také varovali, že než k samotnému infarktu dojde, objevují se určité příznaky, na které je nutné se včas zaměřit.

Muž držící se za levou stranu hrudníku iZdroj fotografie: Pixabay
Bolest na hrudi není jediný příznak, kterým na sebe může infarkt myokardu upozornit

Problém všech generací

Tichý infarkt není problémem stáří, postihuje i mladé lidi. Proč to tak je? Nejběžnější příčinou tichého infarktu u mladších lidí bývá stres, nadužívání anabolik, steroidů nebo opiátů. Do rizikové skupiny patří dále lidé s chronickými nemocemi, těhotné ženy, mladé ženy užívající antikoncepční tablety, pacienti trpící lupusem nebo revmatoidní artritidou a samozřejmě lidé, kteří už infarkt jednou prodělali.

5 varovných signálů infarktu, které by měla znát každá žena. Víte, kdy už pocení přestává být v normálu?

Kdy k lékaři?

Nikdy se nesnažte diagnostikovat se sami, při jakýchkoli pochybách navštivte lékaře. Stejnou radu dávají samotní lékaři z webu MayoClinic. Pokud si myslíte, že se u vás objevily příznaky srdečního infarktu, zavolejte si záchranku. Akutní infarkt poznáte podle bolesti na hrudi, upadání do mdlob a silné slabosti. Tep bývá rychlý a nepravidelný, jak se srdce snaží marně pracovat a nastupuje dušnost, bolest na hrudi a mdloby z nedostatku kyslíku. Také se může objevit náhlá a silná dušnost s vykašláváním bílé či narůžovělé pěny s hlenem.

Nepleťte si infarkt se srdečním selháním. Naše redakce JakZdravě vysvětlila, jaký je v nich rozdíl.

Jaké jsou vaše zkušenosti s tichým infarktem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články