Pokud vás již nějakou dobu trápí studené končetiny, raději se rychle poraďte se svým lékařem. Mohlo by se jednat o příznak vážného onemocnění.
Zvýšená citlivost na chlad, a to zejména v rukou a nohou, může být dle serveru MayoClinic známkou vážného onemocnění. Pokud se s příznakem tedy potýkáte i vy, raději to nenechte jen tak být a co nejrychleji vyhledejte svého praktického lékaře. Je totiž možné, že byste se v opačném případě mohli dostat do velmi vážných problémů.
Studené končetiny jako varování těla před rakovinou
Teplota zdravého člověka se pohybuje mezi 36,5 a 37 stupni, a to po celém těle. Pokud byste si tedy všimli, že jsou vaše ruce a nohy často studenější a nic vám nepomáhá s odstraněním problému, určitě to neignorujte. Je totiž možné, že se vás tímto způsobem snaží tělo varovat před nebezpečnou rakovinou. Často se pak také příznak objevuje po chemoterapii, která oslabuje tělo a zvyšuje riziko dehydratace, anémie a způsobuje únavu.
Samozřejmě, není nutně dáno, že studené končetiny znamenají přítomnost rakoviny, nicméně je dobré se nechat v takovém případě raději vyšetřit. Problémy by totiž mohly být také dle serveru ClevelandClinic známkou Raynaudova syndromu, oslabeného imunitního systému, onemocnění jater či ledvin, problémů s krevním oběhem a řady dalších. Mezi další typické příznaky nebezpečné rakoviny se poté řadí následující:
- Únava, která se objevuje i po vydatném odpočinku.
- Úbytek hmotnosti.
- Problémy s konzumací jídla.
- Nespavost.
- Otoky po těle.
- Bolest, která se objevuje bez známé příčiny.
- Kožní problémy.
- Horečky a pocení (zejména během noci).
- Migrény.
- Problémy se zrakem.
Jakmile na sobě tyto příznaky rozpoznáte, raději se co nejrychleji poraďte s odborníkem, který vám provede vhodné vyšetření a poradí, co dále. Na webu JakZdravě jsme také již dříve psali o příznacích, kterými se nejčastěji projevuje rakovina štítné žlázy.