Rostlina, která léčí téměř vše, je úplně zdarma: Právě teď roste venku, tak si ji rychle natrhejte

O řeřiše se některé prameny dokonce dohadují, že by mohla pomáhat proti rakovině a metastázám. Je to úžasně zdravá rostlina, tak proč ji nezařadit do jídelníčku?

Výhonky řeřichy seté i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Tato rostlina je mnohými považována za jednu z nejzdravějších rostlin a druhů zeleniny na světě. Mnoho lidí ji přesto nepoužívá, protože není tak známá. Jedná se o řeřichu. Je to fantastická rostlina s mnoha možnostmi, jak ji konzumovat. Navíc má tolik přínosů pro zdraví, že se budete jistě divit.

Řeřicha je plná vitamínů

Řeřicha nemá konkurenci v obsahu vitamínu C a železa. Citrusové plody jí nesahají s obsahem vitamínu C ani po výhonky. Ani proslulý špenát si s obsahem železa v tomto případě neškrtne. Kdyby to věděl Pepek námořník, jistě by se dal raději na řeřichu. A nebo na portulák, který je na pěstování ještě nenáročnější a obsahuje také spoustu báječných živin, jak psala naše redakce již dříve. Ale zpět k řeřiše. Na portulák bude času dost později.

Řeřicha obsahuje velké množství síry, což snižuje riziko vzniku rakoviny. Také v ní najdete dost vitamínu A, který je prospěšný pro zrak i pro kůži. Sečteno podtrženo, řeřicha má silné antioxidační účinky a má schopnost chránit vaše tělo před chronickými nemocemi, jak popisuje web Healthline.

Chléb s tvarohem a řeřichou iZdroj fotografie: Pixabay
Na chlebu vypadá řeřicha moc krásně a vylepšuje chuť celé svačiny.

Řeřichová šťáva

Šťávu z řeřichy můžete pít i používat zevně při některých kožních potížích. Například pomáhá odstraňovat hnědé skvrny na kůži od sluníčka, zmírňuje záněty a dokonce může pomoci proti nadměrnému vypadávání vlasů.

Pro přípravu obkladu na kůži stačí pokrájet listy řeřichy. Kůži před přiložením obkladu očistěte alkoholem, přiložte listy a převažte obvazem. Takto se doporučuje nechat působit 2-4 hodiny.

Lepší než léky: Jen jediná rostlina zlepší paměť, spánek a pomůže i na soustředění

Čerstvá řeřicha v kuchyni

Čerstvé výhonky a listy řeřichy se mohou dávat na chléb s pomazánkou jako drobenka, na ochucení pomazánek nebo tvarohu a nebo jenom tak pro oko. Řeřicha je vynikající i v polévkách, stačí ji jen mírně podusit. Můžete si ji přidat i do zeleninové šťávy nebo do čaje. Vyzkoušet můžete kromě řeřichy seté ještě řeřichu potoční, která má také mnoho báječných vlastností a na JakZdravě jsme o ní v minulosti několikrát psali.

Pozor si dejte na řeřichu během těhotenství, protože může způsobit mírné kontrakce dělohy.

Jak často si dáváte řeřichu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články