Tmavý pruh na krku není radno brát na lehkou váhu. Tělo volá o pomoc, nejedná se o špatnou hygienu

Ačkoliv černý krk není pro člověka téměř žádnou hrozbou, v některých případech může jít o příznak, který varuje před nebezpečím.

i Zdroj fotografie: Uživatel Kate46 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Černý krk je termín označující stav, kdy je kůže na zadní straně krku výrazně tmavší než okolní kůže, a to zejména v kožních záhybech. Podle odbornice Suzanne Falck nejde sice o žádné závažné onemocnění, ovšem v některých případech může jít o příznak, který varuje pacienta před potenciálním nebezpečím. Abyste se proto vyhnuli problémům, níže se můžete seznámit s nejčastějšími příčinami a vhodnou léčbou černého krku. 

Dermatitis neglecta

Dermatitis neglecta označuje stav, kdy se člověku změní barva kůže v důsledku zanedbaného mytí – dochází k němu poté, co se v důsledku nedostatečné hygieny nahromadí na určitém místě pot, bakterie, kožní maz nebo jiné látky. Jedná se o velmi vzácné onemocnění, které lze naštěstí snadno léčit, a to pouhým drhnutím dané oblasti mýdlem, vodou nebo alkoholem. Po vyléčení bývá většinou pacient vyzván k tomu, aby dbal na dodržování hygieny více. 

Acanthosis nigricans

Acanthosis nigricans (AN) je onemocnění, které může způsobit, že vaše kůže z ničeho nic ztmavne, a to zejména v kožních záhybech po celém těle – nejčastěji se jedná o podpaží, krk a třísla. AN není nakažlivá ani nijak škodlivá, ve skutečnosti jde podle odborníků o příznak, který se nedá nazvat nemocí, protože ve většině případů souvisí s určitou hladinou inzulínu v těle pacienta. Často se proto vyskytuje u osob s prediabetem nebo cukrovkou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Acanthosis nigricans mohou způsobovat také některé léky a doplňky stravy, jako je například niacin, prednison nebo antikoncepční pilulky. Léčba se proto v tomto případě obvykle odvíjí od základní příčiny, kdy může pomoci například vysazení léků nebo zhubnutí přebytečných kil, což v důsledku dostane hladinu inzulínu v těle pacienta do rovnováhy.  

Hyperpigmentace kůže 

Hyperpigmentace kůže je příznak, který se může objevit v důsledku působení některých léků, jako jsou například antipsychotika, phenytoin nebo amiodaron. Zbarvení se může objevit kdekoliv na těle, a to včetně krku, přičemž barvy se pohybují od tmavě hnědé až po modročernou. Jde o příznak, který obvykle zmizí po vysazení léku, který jej způsobuje, nicméně zbarvení může přetrvávat dlouhodobě nebo se může stát i trvalým. V těchto případech lze hyperpigmentaci odstranit laserovým ošetřením.

Už jste se s tím někdy setkali? Stalo se to přímo vám nebo někomu z vašeho okolí?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články