Úplná destrukce bolesti sedavého nervu: K úspěšnému protažení není nutné vstávat ze židle

Bolest sedacího nervu cítíte v dolní části zad, která vystřeluje do nohou. Od bolesti vám uleví správně prováděný pohyb a protahovací cviky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bolesti od sedacího nervu dokážou hodně potrápit. Mohou mít různou intenzitu, v extrémních případech budete skřípat zuby při zvedání se ze židle. Osobní trenérka Amy Elisabeth Wolkin doporučuje protahovací cviky. Hlavně protahování hýžďového svalu má největší potenciál zajistit vám rychlou úlevu od bolesti.

Protáhněte hýžďový sval vsedě

Posaďte se na podlahu a natáhněte nohy před sebe. Nyní pokrčte pravou nohu tak, abyste položili pravý kotník na levé koleno. Nakloňte se tělem dopředu. Horní část těla klesá ke stehnu. Vydržte v natažení 15-30 vteřin. Opakujte na druhou stranu.

Jednoduché protažení na židli

Začněte tím, že si sednete na židli. Nohu, která je na bolavé straně těla, zkřižte přes koleno druhé nohy. Záda držte rovná po celou dobu. Nyní se předkloňte hrudníkem. Hlídejte si záda, páteř musí být rovná. Zkuste se ohýbat dál a dál, dokud neucítíte bolest. Pokud se bolest objeví, zastavte se. Vydržte 30 vteřin a cvik zopakujte také s druhou nohou.

Protahování vleže

Lehněte si na záda. Nohy nechte volně natažené. Nyní pokrčte pravou nohu a chyťte se rukama za koleno. Jemně si přitahujte pravou nohu k tělu, směrem k levému rameni. Tam ji podržte zhruba 30 vteřin. Natahujte jen tak, jak je to pohodlné. Cílem cviku je dosáhnout úlevy, ne trpět jako pes. Vraťte nohu zpět na zem. Takto ji protáhněte třikrát. Nezapomeňte na druhou nohu.

Mladá žena ve sportovním oděvu v přírodě v předklonu provádí protahovací cvik iZdroj fotografie: Freepik

Protahování ve stoje

Postavte se a dejte pravou nohu asi tři stopy za tu levou, jako kdybyste udělali malý krok. Boky táhněte dopředu, ramena dozadu. Boky držte stejně, ani jeden by neměl být víc vpředu nebo vzadu. Ruce si dejte v bok. Ohýbejte se v pase a tlačte trup lehce přes přední nohu. Záda držte rovná. Hlavní váhu drží přední noha. Vydržte tak 5-10 vteřin, následně opakujte pro druhou nohu. Protáhněte každou aspoň pětkrát.

Na co si dát při cvičení pozor

Osobní trenéři se shodují na tom, že při jakémkoli cvičení byste neměli cvičit přes bolest. Obzvlášť u protahovacích cviků prováděných jako terapie je důležité, aby přinášely úlevu. Jakmile je pro vás cvičení příliš bolestivé, nepokračujte v něm dál. Zůstaňte v pozici, která je vám příjemná a protahujte se v ní. Druhý den se vám jistě podaří zajít dál. Nespěchejte a protahujte se každý den. Vaše tělo bude díky tomu zdravé a sníží se četnost bolestivých stavů.

Jaký cvik vám vždy uleví při bolesti sedacího nervu?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články