Na bolest páteře pomohou cviky inspirované pohyby plazů. Potěší svou nenáročností, provádí se totiž vleže

Jestli jste vyzkoušeli už mnoho zaručených cvičení proti bolestem páteře a výsledek se stále nedostavil, dejte šanci krokodýlovi.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Cvičení, kterému se přezdívá „krokodýl“, se inspirovalo u plazů, kteří vykonávají podobné pohyby. Při bolestech páteře je důležité neustat v aktivitě. Profesionální osobní trenér Daniel Bubnis doporučuje při bolestech zad začít protahovacím cvičením, a postupně k němu přidávat cviky pro posílení svalů podél páteře. Svaly pak budou poskytovat páteři potřebnou podporu a záda vás přestanou jako kouzlem bolet. Důležité je cvičit pravidelně.

Cvik 1

Lehněte si na záda. Ruce položte na podlahu na šířku ramen a nohy položte na podlahu na šířku boků. Nyní otočte hlavu a horní část těla doleva, nohy otáčejte na opačnou stranu. Takto se osmkrát protáhněte do obou směrů. Až budete hotovi, zopakujte cvičení, ale s překříženýma nohama.

Cvik 2

Poloha zůstává stejná jako v předchozím cvičení. Jediný rozdíl bude v poloze nohou. Cvik provádějte stejně jako ten předchozí, ale jednu nohu položte na druhou tak, že pata jedné nohy bude na špičce druhé nohy. Opět otočte horní část těla doleva a nohy doprava. Opakujte čtyřikrát a nezapomeňte vystřídat obě strany.

Cvik 3

Zůstaňte na zádech. Vytáhněte nohy nahoru, kolena držte blízko u sebe. Pak otočte horní část těla doleva a nohy spusťte na podlahu směrem doprava. Opakujte čtyřikrát a opět na obě strany. Možná přijdete na to, že kromě svalů zad potřebují vylepšit také břišní svaly.

Mladá žena cvičí na podložce v obýváku cviky na posílení zad iZdroj fotografie: Freepik

Cvik 4

Ležte na zádech. Pravou nohu nechte ležet volně nataženou. Levý kotník překřižte přes pravé koleno. V této poloze otočte hlavu a horní část těla doleva a levé koleno doprava. Opakujte osmkrát na jednu stranu a osmkrát na druhou stranu, abyste protáhli svaly na obou stranách páteře.

Cvik 5

Zůstaňte zase v poloze na zádech. Přitáhněte si kolena k hrudníku, poté otočte hlavu a horní část těla doleva. Nohy točte doprava. Opakujte na obě strany osmkrát. Měli byste cítit, jak se páteř a svaly podél ní protahují. Pro větší pohodlí cvičte tento cvik na pěnové podložce.

Cvik 6

Ležte na zádech. Zvedněte levou nohu a pravou nechte na podlaze. Otočte hlavu a horní část těla doleva a položte nohu na podlahu tak, aby šla co nejvíce doprava. Vyměňte nohy a opakujte na opačnou stranu. Pro obě strany by měly stačit čtyři opakování.

Jaké cviky považujete za účinné při bolestech páteře vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články