Naučte se těchto 5 cviků a rozlučte se s bolestí zad. Nejdříve ale vyzkoušejte, v jakém stavu je vaše páteř

Bolestem zad se nevyhnou hlavně ti, kteří vedou málo aktivní způsob života nebo jsou nuceni v práci celý den sedět. Ulevit od bolesti mohou speciální cviky zaměřené na páteř.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

K nejčastějším příčinám bolestí zad patří shrbené sezení, sedavý způsob života nebo naopak nepřiměřená fyzická námaha. Často říkáme, že nás záda bolí od páteře. Přitom nejde o páteř jako takovou, ale o svaly, které se nachází podél ní. Jejich zkrácení nebo ztuhnutí zhoršuje pružnost zad při ohýbání. Záda si na dlouhodobou nepřirozenou pozici stěžují v podobě bolestí. Brooke Mathe, specialistka na fitness a wellness, doporučuje záda pravidelně protahovat. Správné cviky vás dokážou zbavit bolestí a vrátit vám přirozeně vzpřímenou postavu.

Vyzkoušejte si, v jakém stavu je vaše páteř

Než se pustíme do cvičení, vyzkoušejte si, v jakém stavu se nachází vaše páteř. Nejprve zkuste sklonit bradu co nejvíce k hrudníku. Ozvalo se křupání? Pak jste jasný adept na protahovací cvičení. Teď si stoupněte a předkloňte se. Zkuste se dotknout čelem holení a rukama lýtek nebo klidně chodidel. Soustřeďte se na to, co říkají vaše záda. Ačkoli je právě možná překřičely zkrácené svaly v oblasti lýtek a za koleny. Ale o tom zase jindy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zvládli jste tyto dva testíky bez problémů? Pokud ano, pak můžete následující cviky pojmout jako prevenci, ale je vidět, že máte páteř dobře ohebnou. Pružná záda mívají lidé, kteří aktivně sportují nebo pravidelně vykonávají jinou pohybovou činnost. Pro ty, kteří celé dny prosedí, a přesto mají ještě páteř dobrou, doporučujeme následující cvičení také. Je lepší bolestem zad předejít včas, aby u vás vůbec nevznikly. Jdeme na to.

5 cviků, které pomáhají proti bolestem zad

Poradíme vám pět cviků, které vám pomohou proti bolestem zad tím, že posílí svaly kolem páteře a zároveň ztuhlé svaly pěkně protáhnou a uvolní. Některé se až nápadně podobají základním pozicím z jógy, takže pokud vám protahování na záda pomáhá, můžete zkusit jógu pro začátečníky. Žádné extrémní pozice, jen protahovací a posilovací cviky. Důležité je, abyste cvičili s chutí a radostí. S úsměvem jde všechno líp.

iZdroj fotografie: Pixabay

1.      Kočičí hřbety

Postavte se na dlaně a na kolena jako kočka. Při výdechu se vyhrbujte zády co nejvíce nahoru a hlavou klesejte dolů. Při nádechu jdou záda dolů a hlava stoupá do záklonu. Dejte si pozor na dýchání, abyste hlavu zvedali skutečně jen při nádechu. Tento cvik procvičuje horní i spodní část zad včetně krční páteře. Udělejte si ještě 10 – 15 kočičích hřbetů. Hotovo? Jestli jste cvičili skutečně dobře, smíte si za odměnu zamňoukat a jdeme na další cvik.

2.      Pozice psa

Kočku jste zvládli, teď vyzkoušejte psa. Jedná se vlastně o pozici střechy. Postavte se zase na čtyři, jako u kočky. Tentokrát ale odlepte kolena od země a snažte se propínat nohy. Jestli máte ruce daleko, můžete se trochu přiblížit nohám, ale jen malinko. Zvedejte pánev a propínejte nohy. Hlavu přitáhněte bradou k hrudníku. Jakmile vystoupáte úplně nahoru, držte rovná záda a celou pozici pár minut. Až dlouhé minuty uběhnou, vraťte se do výchozí pozice a odpočiňte si. Až se vám vrátí dech, odměňte se hlasitým štěkáním.

3.      Kobra

Teď je na řadě kobra. Opět se jedná o pozici z jógy, ale protože nejste jogíni, budete se do ní dostávat jednodušší cestou. Lehněte si na zem na břicho, mírně ohněte lokty a položte dlaně na podlahu. Měly by ležet na úrovni vašeho podpaží. Nyní mírným pohybem vpřed zvedejte hrudník a postupně se vzepřete na ruce. Jakmile budou ruce natažené, záda se protáhnou a vaše póza bude připomínat kobru. Nějakou dobu vydržte, zasyčte a vraťte se do výchozí pozice.

iZdroj fotografie: Pixabay

4.      Pozdrav slunci

Zvířátka došla, ale další cvik, který jóga nazývá pozdrav slunci, proklepne vaši páteř obratel po obratli. Postavte se rovně a postupně se rolujte dolů. Začněte hlavou a posupně rolujte záda níž a níž. Soustřeďte se, aby byl váš pohyb pomalý a plynulý, aby se skutečně skláněl obratel po obratli. Dotkněte se země a pak se pomalu rolujte stejným způsobem nahoru. Ruce plynule dejte nad hlavu. Podívejte se na ruce, protáhněte se a vraťte ruce podél těla. Hlavu držte rovně a dívejte se dopředu. Zvedněte pravou ruku a zamávejte slunci.

5.      Tip pro odblokování krční páteře

Na závěr pro vás máme tip, jak si ulevit od akutní bolesti za krkem. Posaďte se rovně na židli nebo na podlahu a roztáhněte ruce. Dlaně mějte rozevřené. Nyní budeme otáčet hlavou do stran. Zároveň obracejte ruce, aby vždy jedna ruka byla obrácená palcem dolů a druhá palcem nahoru. Hlava se otáčí za rukama a kouká na stranu, kde je palec dole. Tak to střídejte a otáčejte pomalu a plynule hlavou. Pokud cítíte silnou bolest za krkem, rozhodně nejděte přes ni, pouze tam, kam vám tělo dovolí. Jestli vám to pomohlo, poplácejte se po rameni. Cvičili jste dobře.

Čím podpořit cvičení

Samotné cvičení dělá hodně, ale můžete ho podpořit ještě zdravým jídelníčkem. Hodí se zvýšit příjem vitamínu C, B, D a vápníku. Také si pohlídejte pitný režim. Pokud hodně solíte, zkuste to omezit. Vyhněte se prudkým pohybům a nadměrné zátěži. Pro záda, která na zátěž nejsou zvyklá, je nošení těžkých břemen hrob. Hýčkejte si svá záda, máte jenom jedny. Než sáhnete po prášcích, vyzkoušejte napřed zdravější a přirozenější metodu v podobě zdravého pohybu.

Zdroj: Healthline

Pomáhá vám cvičení proti bolestem zad?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články