Zaujměte před spaním jednu z těchto pozic a usnete raz dva. Spánek navíc bude hlubší a kvalitnější

Jóga je pradávné cvičení, které není pouze o pružnosti těla, ale také o stavu mysli a kontrole nad vlastním tělem. Procvičování těchto pozic vám pomůže rychleji usnout.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nespavost je velmi nebezpečná porucha, která může postihnout každou věkovou kategorii. Její příčinou bývá zpravidla stresující životní styl, špatná strava nebo nucení se zůstat bdělí, přestože je tělo zcela unavené. Jak ovšem říká lékař Gerhard Whitworth, existuje řada přirozených způsobů, které vám pomohou tento život ohrožující problém vyřešit, a právě jóga se zařadila mezi ty nejlepší z nich. 

Vliv jógy na spánek

Jóga není jen o pružnosti a zpevnění těla, ale také o zklidnění stavu mysli a regulování energie, což z tohoto pradávného cvičení dělá skvělý způsob, jak nad sebou a svým spánkem můžete získat kontrolu. Pokud tedy každý večer před spaním věnujete několik minut těm správným pozicím, můžete urychlit proces usínání a uvolnit své tělo natolik, že váš spánek bude mnohem hlubší a kvalitnější. 

iZdroj fotografie: Unsplash

Berte však na vědomí, že není vaším cílem provádět každou pozici dokonale, ale naučit se ovládat svou vnitřní mysl a podpořit své tělo, aby se zcela uvolnilo a odevzdalo vašim pokynům. Na každou pozici budete potřebovat přibližně jednu minutu, což je časový rámec, který můžete den ode dne zvyšovat – bude to však vyžadovat trpělivost a úplné soustředění. Níže se můžete seznámit s 5 osvědčenými jógovými pozicemi, které vám pomohou odstranit problémy s nespavostí a dosáhnout kvalitnějšího odpočinku.

1)    Balasana – pozice dítěte 

Pozice dítěte vám pomůže zklidnit nervový systém, uvolnit záda, ramena, břicho, a především odbourat negativní myšlenky. Klekněte si na kolena, natáhněte ruce do vzduchu a své tělo nechte klesnout co nejvíce k zemi. Svými hýžďovými svaly byste se měli dotýkat vašich pat a záda by měla být zakulacená. Pomalu a kontrolovaně dýchejte do oblasti páteře – zkuste si všímat pocitu, jak se celé tělo začíná uvolňovat. V této poloze setrvejte 1 minutu a pokud vás bolí kolena, dejte si pod ně deku nebo podložku.

2)    Supta baddha kónásana – pozice motýla 

Každodenní procvičování této pozice vás dostane daleko, a to s minimálním úsilím. Lehněte si na záda, pokrčte kolena a nechte je spadnout směrem do stran. Poté spojte spodní části svých chodidel a přitáhněte je co nejblíže k tělu to půjde. Ruce nechte natažené podél těla a začněte dlouze a kontrolovaně dýchat. V poloze vydržte 1 minutu. 

3)    Supta Matsyendrásana – protáčení v páteři 

Opět se položte na záda a natáhněte ruce do stran, aby vaše tělo připomínalo písmeno T. Pravé koleno nyní vytočte doleva přes druhé koleno, aby se dotýkalo země. Svůj pohled směřujte doprava, abyste co nejvíce protáhli svou páteř. Ramena držte připevněná k zemi a začněte zhluboka dýchat do páteře po dobu jedné minuty. Poté vyměňte strany a cvičení opakujte.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

4)    Matsjásana – pozice ryby

Zůstaňte ležet na zádech a své dlaně přesuňte pod své hýždě – jako byste na nich seděli. Poté pokrčte lokty a začněte tlačit na dolní končetiny. Cílem této pozice je zvednout horní část těla a co nejvíce otevřít svá žebra, abyste dokázali uvolnit všechny přilehlé nervy. Hlavu nechte spadnout dozadu a pětkrát až desetkrát se zhluboka nadechněte. 

5)    Pavanamuktasána – pozice odstranění větru  

Lehněte si rovně na záda, pokrčte kolena, chytněte se za holeně a přitáhněte horní stehenní svaly co nejvíce k hrudníku. Pomalu se přetáčejte ze strany na stranu (nikoliv však tak, abyste se nohama dotýkali země) a dbejte na to, abyste měli ramena připevněná k zemi a nevyvíjeli na ně žádný tlak. Také nezapomínejte na hluboké nádechy. 

Jak často trpíte nespavostí? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Nikoho v životě nepotkáváme náhodou – 5 typů vesmírných vztahů, které vám postupem času začnou dávat smysl
Události247
Události247
Zvěrstva Ukrajinců ve válce: Ukazuje se, že nejenom Rusové páchají nelidské činy
VědaŽivě
VědaŽivě
Optická hádanka, která je pro mnohé lidi zcela neřešitelná. Kolik kruhů jste schopni najít na tomto obrázku?
adbz
adbz
Navraťte černému oblečení svou pravou barvu. Vybledlé kousky zachrání trocha kávy