Jak na bolest zad, kolen i nohou: Pomocnou ruku podá tenisový míček

Bolesti kolen jsou problematické, jelikož kolena patří spolu s kyčlemi k největším kloubům v těle. A často jsou doprovázeny bolestí zad i nohou. K úlevě stačí pár triků.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jakákoliv bolest v těle způsobuje nepohodlí. Přesto mnoho lidí každý den bojuje s chronickými bolestmi. Mezi nejčastější se řadí bolesti zad, nohou a kolen. Právě tyto oblasti ovšem velice ovlivňují každodenní fungování. Ulevit od těchto nepříjemných starostí přitom může jen několik snadných triků. Lékařka Peggy Pletcher, M.S., R.D., L.D., CDE uvádí, že pomůže chůze po špičkách, cvičení s míčkem i výběr správné obuvi.

Chůze po špičkách i cvičení s míčkem pomůže proti bolesti

Nejsnadnější úlevou od bolestí kolen, zad i nohou je fyzioterapie. Mezi nejčastěji doporučované rady se řadí chůze po špičkách. Ke zlepšení stačí stát na špičkách, ideální je ovšem 5 až 15 minut denně rychle chodit po špičkách. Velmi vhodným cvičením je také masáž nohou pomocí míčku. Míček by měl velikostně odpovídat přibližně tenisovému míčku, použít lze ovšem i jiné tvrdší míčky podobné velikosti. Stačí si sednout na židli a koulet míčkem po podlaze. Tím se promasíruje celá noha od prstů až po patu.

Zkuste krouživé pohyby i cvičení s pásem

Cvičení pomocí krouživých pohybů je možné provozovat v sedě i ve stoje. Stačí si jednu nohu odlehčit a kroužit s ní ve směru hodinových ručiček a tento cvik opakovat alespoň 10x. Poté nohy vyměníte a opět kroužíte na obě strany. Je možné vyzkoušet i cvik, ve kterém se využije pás. Ten se omotá kolem postele nebo stoličky. Poté si sednete na podlahu a dáte si jednu nohu pod druhou. Mírně ohnete kolena a pokusíte se uchopit pás horní nohou. Při natahování pásu ohýbejte nohu dozadu k hlavě. Tento cvik opakujte 10x s každou nohou.

iZdroj fotografie: Flickr

Cvičení s prsty i zdvižené paty

Vezměte si židli a stoupněte si za ní, abyste se mohli chytit madla židle. Bude oporou pro vaší rovnováhu. Jednu nohu ohněte v koleně. Poté odlepte patu nohy, na které stojíte, abyste stáli na špičkách. Chvilku vydržte a pomalu vraťte patu zpět na zem. Stoupání na špičku opakujte na každou nohu alespoň 10x. Od bolestí uleví i cvičení s prsty. Je možné je povolovat a zatínat nebo k tomu využít například utěrku, kterou zvedáte z podlahy. Opakujte opět 10x s každou nohou.

Nezapomínejte za správnou obuv

Všechny výše zmíněné rady by vám měly ulevit od bolesti. Důležité je ale také nezapomínat na správné obutí. Nedoporučuje se nosit vysoké podpatky, jelikož ty mohou napomoci degeneraci kolene. Avšak ani zcela ploché boty, které neposkytují podporu nohy nejsou vhodnou volbou. Dalším důležitým bodem je i těsnost boty. Zkrátka správná volba obuvi je stěžejní pro prevenci i léčbu bolesti nohou, kolen i zad. Vhodné je také použití ortopedických vložek.

Jaká cviky na bolesti zad pomáhají vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články