Vaše tělo se kompletně změní, stačí tyto cviky vykonávat před spaním

Provádění těchto jednoduchých cviků ve večerních hodinách vám usnadní usínání a podpoří držení vašeho těla. Nezaberou vám ani mnoho času.

žena leží na fialové podložce, relaxuje i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Nespavost je nebezpečný problém, který postihuje čím dál více lidí. Existuje mnoho příčin, které ji mohou způsobit, a to zejména úzkost nebo určitá forma stresu. Pokud se s ní potýkáte i vy, nemusíte ihned užívat léky nebo jiné komerční prostředky – naštěstí totiž existuje skupina jednoduchých jógových cvičení, která vám pomohou před spaním zrelaxovat a usnout jako miminko. Zároveň skvěle podporují držení a flexibilitu těla, takže kromě psychické úlevy se díky nim budete ráno probouzet plní energie. 

1) Balasana (Pozice dítěte) 

Tato jednoduchá pozice vás dostane do stavu naprostého uvolnění. Pevně se posaďte na nohy, předkloňte se a s výdechem opřete horní část těla o stehna a čelo o podlahu. Poté uvolněte ruce na podlaze před hlavou a vydržte několik minut, přičemž se snažte zhluboka dýchat (nejlépe do břicha). Tímto způsobem skvěle zmírníte napětí po celém těle a také případnou úzkost či stres.

2) Supta baddha kónásana (Leh na zádech) 

Této pozici se také říká pozice motýla nebo pozice spánkové bohyně. Začněte v lehu na zádech, poté zvedněte kolena nahoru, přitáhněte k sobě chodidla a pomalu spouštějte kolena na obě strany. Pohyb můžete opakovat – jakoby byly vaše nohy motýlí křídla a vy jste s nimi mohli „létat“. Jedná se o skvělý způsob, jak zmírnit nadbytek stresu, úzkost, deprese a únavu. Stejně tak má tato snadná pozice pozitivní účinky na srdce, plíce, močový měchýř, ledviny a bederní oblast. 

3) Dhanurasana (Smyčková pozice)

Smyčková pozice má velmi příznivé účinky na zádové svaly, změkčuje a upravuje postavení páteře a zároveň pomáhá rozproudit energii v těle. Její pravidelné provádění vám pomůže zbavit se vnějších „nečistot“ a podpořit duševní klid. Začněte tak, že si lehnete na břicho s rukama položenýma před sebou dlaněmi dolů. Poté s výdechem pokrčte kolena tak, aby chodidla byla co nejblíže hýždím, a rukama si sáhněte na kotníky (chodidla by měla být od sebe maximálně na šířku boků). Odtud zvedejte paty co nejdále od kostrče. 

iZdroj fotografie: Pexels

4) Supta matšjendrásana (Zakřivení páteře) 

Tato pozice pomáhá uvolnit páteř, zmírňuje bolesti v dolní části zad a také tonizuje boky a pomáhá zbavit tělo toxinů. Má navíc jemný terapeutický účinek při nespavosti způsobené stresem. Jednoduše si lehněte na záda, pokrčte nohy a poté je otočte na levou stranu. Zvedněte pravou nohu nad levou a položte ji na podlahu – mezitím mějte ruce natažené bokem na zemi, dlaněmi dolů. Hlavu byste měli mít otočenou na opačnou stranu než nohy a snažte se zhluboka dýchat – poté pohyb proveďte na druhou stranu. 

5) Matsjásana (Pozice ryby) 

Pozice ryby je poslední účinnou pozicí, která vám pomůže odbourat stres a zlepšit koncentraci. Posaďte se na zem do tureckého sedu a prsty nohou držte na zemi. Poté si pomalu lehněte na záda tak, abyste mohli stáhnout hlavu dozadu a podívat se za sebe – horní část hlavy by se přitom měla dotýkat země a lokty by měly být opřené o zem. 

Jak se tyto pozice osvědčily vám?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články