Jak nepřibrat v období podzimu a zimy: Pravidla, která rozhodují o všem

Hodně lidí se potýká s nárůstem kilogramů v období zimy. Není proto divu, že příchod nového roku je plný předsevzetí o hubnutí. Zkuste na to jít jinak.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Menší výkyvy hmotnosti nejsou to, z čeho by si měl člověk dělat velkou hlavu. Když ale přes zimu výrazně přiberete, už by vám měla v hlavě svítit varovná kontrolka, že tudy cesta nevede. S výrazným nárůstem hmotnosti totiž souvisejí možné zdravotní problémy, říká registrovaný dietolog Jared Meacham, Ph.D. A to pro lidský organismus není dobré.

Proč se v zimě přibývá na váze

Předpokládá se, že zvýšený přírůstek kilogramů během zimy je způsoben většími porcemi jídla, které se zkonzumuje během letních prázdnin. Lidé často grilují, setkávají se s přáteli, hostí je a také na dovolené si dopřávají více pokrmů. Jenže letní jídla bývají obecně méně kalorická. Náročné na příjem kalorií je období Vánoc a kromě toho v zimě celkově u lidí ubývá pohybové aktivity. Na tloustnutí během zimních měsíců může mít vliv také počasí, které často způsobuje tzv. podzimní a zimní blues, tedy depresivní náladu, kterou mnozí lidé léčí právě jídlem.

Rychlému občerstvení řekněte důrazné ne

V chladném počasí je celkem pochopitelné, že má člověk tendenci udržovat tělesné teplo dobrými pokrmy. Je to přirozené. Horší psychické rozpoložení kvůli sychravému počasí člověka nutí pojídat sladké, případně si dát něco z rychlého občerstvení. To ale bývá příliš energeticky náročné. Aby člověk v zimě nepřibíral, měl by se těmto jídlům úplně vyhnout. Klidně si dopřejte malé porce pětkrát denně, ale hamburger nebo hranolky by mezi nimi být neměly.

Choďte pravidelně na procházky

Pohyb je důležitý i pro dobrou náladu, nejen na hubnutí. Když se naučíte každý den si dopřát procházku po okolí, prospěje to vašemu organismu, psychice a také přispěje ke spalování kalorií. Dobře jsou na tom pejskaři, protože ti musí jít ven se svými mazlíčky denně a bez ohledu na počasí – v dešti i za mrazu. Tím ovšem skvěle prospívají svému zdraví. Otužují se a zároveň zlepšují fyzickou kondici.

iZdroj fotografie: Pixabay

Spánek, dostatek tekutin, sezónní potraviny

Pro dobře vyladěnou psychiku je nutné dopřát si kvalitní spánek. Odpočinek totiž výborně odbourává stres. Ideální je chodit spát ve stejný čas. Dále je potřeba i v zimě dodržovat pitný režim a doplňovat tekutiny. Den začněte sklenicí vlažné vody nalačno, což pomůže zrychlit metabolismus. Do jídelníčku zařaďte sezónní potraviny, jako jsou jablka, mrkev, zelí či dýně.

Jak si udržujete stálou hmotnost v zimním čase?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články