Leptin vás nutí více jíst a přibírat na váze. Co to je a jak způsobuje, že vám žádná dieta ani pohyb nezabírá?

Leptinová rezistence často souvisí s přibýváním na váze a jo-jo efektem, který se dostaví po ukončení diety. Zde najdete vše, co o této poruše potřebujete vědět.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mnoho lidí se domnívá, že přibývání a ubývání na váze záleží pouze na kaloriích, pevné vůli a dostatečném nebo nedostatečném pohybu. Jak ovšem tvrdí odborník Kris Gunnars, zásadní roli hraje hormon zvaný leptin, kdy takzvaná leptinová rezistence často souvisí se soustavným tloustnutím a jo-jo efektem, se kterým se většina lidí potýká poté, co po nějakém čase přestane dodržovat svou dietu. 

Vliv leptinu na lidské zdraví

Leptin je hormon, který produkují tukové buňky v lidském těle. Jeho primární cíl je sdělit mozku, zda potřebujete nebo nepotřebujete spalovat kalorie a zda tělo potřebuje v daný moment přijímat více či méně potravy. To ovšem zdaleka není vše, proč byste mu měli věnovat dostatek pozornost – má totiž také mnoho dalších funkcí, souvisejících například s plodností, obranyschopností imunitního systému a funkcí mozku. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Čím více tuku vaše tělo obsahuje, tím více leptinových hormonů vaše tukové buňky produkují. Leptiny jsou poté krevním řečištěm přenášeny do mozku, který vysílá signál, jak moc byste měli nebo neměli jíst – vysoká hladina leptinu mozku říká, že máte uloženo hodně tuku, tudíž jíst nemusíte, zatímco nízká hladina leptinu mozku říká, že tukových zásob je málo a vy potřebujete jíst více a nejlépe nespalovat žádné kalorie.

Leptinová rezistence 

Protože vaše tělo produkuje leptin v závislosti na tom, kolik tukových buněk obsahuje, lidé trpící obezitou se mohou často potýkat s jeho vysokými hladinami. Vzhledem ke způsobu, jakým by však měl fungovat, by tito lidé měli být svým mozkem přirozeně nuceni omezit příjem potravy. K tomu však často nedochází, protože mozek již ztrácí svou schopnost signalizovat tělu jeho nadbytek. 

Tento stav se nazývá leptinová rezistence, která je dnes označována za jeden z hlavních biologických faktorů přispívajících k obezitě – když totiž mozek není schopný přijmout správný signál o množství leptinu v těle, často se mylně domnívá, že tělo hladoví. A to přesto, že má energie více, než potřebuje. V důsledku pak má člověk nutkání jíst více a jeho tělo brání spalování přebytečných kalorií. 

Jak leptinovou rezistenci zvrátit 

Leptinová rezistence může být jedním z důvodů, proč řada diet z dlouhodobého hlediska nefunguje. Pokud totiž trpíte jeho rezistencí, výrazné snížení tukových buněk pro vás neznamená nic dobrého – váš mozek si totiž poté myslí, že hladovíte, a v důsledku spouští různé výkonné mechanismy, aby ztracený tělesný tuk tělo znovu získalo. Jakmile proto s dietou skončíte, dojde k takzvanému jo-jo efektu, kdy vás mozek donutí jíst takové množství potravy, abyste opět získali stejné množství tukových buněk, jako tomu bylo předtím. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přestože není zcela jasné, jak lze leptinovou rezistenci zvrátit, odborníci doporučují vsadit především na dodržování určitých pravidel zdravého životního stylu. Mezi ty patří především:

  • Vyhýbání se zpracovaným potravinám.
  • Konzumace dostatečného množství vlákniny.
  • Kvalitní a pravidelný spánek.
  • Snížení příjmu sacharidů.
  • Konzumace většího množství bílkovin.
  • Pravidelná fyzická aktivita.

Výše uvedená doporučení vám sice nezaručí zvrácení nežádoucích účinků leptinové rezistence, ale rozhodně podpoří vaše celkové zdraví – a tím i zdravější hubnutí.

Jaké tipy pro zdravé hubnutí znáte vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články