Zrychlení metabolismu pomocí jednoho z 5 druhů semínek. Dýňová si poradí i s hormonálními příznaky menopauzy

Semínka obsahují velké množství pro tělo prospěšných látek. Účinkují na metabolismus, napomáhají hubnutí a dokážou vás zbavit touhy se nacpávat nezdravým jídlem.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Semínka patří do lidského jídelníčku od pradávna. V posledních letech se dokonce stala vyhledávanou součástí redukčních diet, protože dokážou pomáhat při hubnutí. Jsou bohatá na vlákninu a antioxidanty, takže zároveň pozitivně účinkují na celkové zdraví. Vědec Ruairi Robertson doporučuje zařadit semínka do běžné stravy i v případě, že bojujete s vysokým cholesterolem. Pomáhají ho totiž snižovat. A která semínka jsou ta pravá na hubnutí?

Lněná semínka

Lněná semínka jsou bohatá na vlákninu, polyfenoly a esenciální mastné kyseliny. To vše váš metabolismus potřebuje, aby mohl správně fungovat. Omega-3 mastné kyseliny obsažené ve lněném semínku vám dodají energii a sníží cholesterol. Protože zlepšují trávení a usnadňují odbourávání a vylučování odpadních látek z těla, pomáhají s hubnutím. Navíc se po nich budete cítit nasycení a nebude vás to nutit jíst další eventuálně nezdravé jídlo. Přidat si je můžete do salátů nebo smoothie.

Chia semínka

Další skvělá semínka, která urychlují hubnutí, jsou chia semínka. Obsahují hodně vlákniny, antioxidantů a omega-3 mastných kyselin. Díky tomu se dokonce zařadila mezi tzv. superpotraviny. Když budete pravidelně jíst chia semínka, můžete zapomenout na zácpu i na problémy s trávením. Chia semínka zrychlují metabolismus, bojují s vysokou hladinou cholesterolu a snižují ukládání tuku v břišní oblasti. Jsou nízkokalorická, přesto pomáhají udržovat optimální hladinu energie.

Slunečnicová semínka

Slunečnicová semínka nejsou v hubnutí tak dobrá jako chia semínka a lněná semínka, přesto obsahují dost užitečných látek a pomáhají udržovat správný metabolický rytmus. Obsahují vitamín E, který pomáhá udržovat zdravou pokožku. Díky minerálům a vitamínu B snižují únavu, posilují svaly a pomáhají zbavit se úzkosti.

iZdroj fotografie: Pixabay

Sezamová semínka

Další skvělá semínka, která vám pomohou zvládnout obezitu, jsou sezamová semínka. Mají mnoho léčivých vlastností, dokonce se využívají jako prevence proti kardiovaskulárním onemocněním. Zlepšují trávení a pomohou vám zvládnout neukojitelný hlad. Svou úlohu hrají při odstraňování odpadních látek z organismu, snižování cholesterolu a pomáhají zvládat úzkost.

Dýňová semínka

Máte rádi recepty z dýní? Nezapomeňte také na semínka. Dýňová semínka nejsou při hubnutí tak účinná jako ta, o kterých jste už četli, v jídelníčku by ale neměla chybět. Proč? Protože působí preventivně proti rakovině a mají pozitivní vliv na močové ústrojí včetně prostaty u mužů. Také pomáhají zvládat vysokou hladinu LDL cholesterolu (to je ten zlý) a doporučují se jíst ženám při menopauze pro zmírnění hormonálních příznaků.

Která semínka patří mezi vaše nejoblíbenější?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články