Tři běžné chyby, které ničí veškerou snahu zhubnout. Onen zakopaný pes může být ve spánku i večerních zlozvycích

Tělo se nastřádaných tuků zbavuje nerado. Jestliže je vaším cílem ztenčit tukové zásoby i svůj břich, dejte si pozor na zdánlivě neškodné večerní zvyky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

To, že si vysněnou postavu z přehlídkových mol sabotujete při odpoledním dortíku se šlehačkou navíc, vás nejspíš nepřekvapí. Jak píše dietoložka Katherine Marengo, neúspěch při hubnutí je však často důsledkem zastaralých tipů a nedostatečné informovanosti. Často opomíjený je třeba spánek. Podle některých studií totiž existuje souvislost mezi nedostatečně kvalitním spánkem a tloustnutím. Jaké aktivity si před ulehnutím do postele raději ušetřit? 

Kofein: Večer si o něm můžete nechat jen zdát

Pokud si bez vůně kávových zrn nedokážete představit svoje ráno a zároveň se snažíte zhubnout, nezoufejte. V začátku dne vám kofein dokáže i pomoci. Může přispět ke zrychlení metabolismu, a co víc, dokáže umenšit vaši chuť k jídlu. Čím později ale kofein zkonzumujete, tím více se vystavuje riziku, že vám rozladí spánek. V těle totiž kofein zablokuje účinky chemikálie zvané adenosin. A ta v lidech vyvolává pocit ospalosti.

Modré světlo: Když vám telefon brání zhubnout

První, co spatříte po probuzení. Poslední, co vidíte před usnutím. Kdybyste právě četli román, nejspíš by šlo o tvář milovaného člověka. V méně romantickém a více realistickém kontextu tohoto článku se jedná o obrazovku vašeho telefonu. Modrému světlu, které právě vyzařuje i displej před vámi, se v moderním světě prakticky nedá vyhnout. Přitom podle studie z roku 2014 modré světlo ve večerních hodinách blokuje produkci melatoninu — hormonu spánku.

Pozdní večeře: Má už po šesté žaludek zavřeno?

Existují mimozemšťané? Je moudré zahrávat si s umělou inteligencí? A ztloustnete kvůli pozdním večeřím? Vědecká obec, jak se zdá, nedokáže žádný z těchto oříšků rozlousknout. Dosavadní poznatky každopádně naznačují, že jíst o něco později, než je běžné, automaticky k tloustnutí nevede. Pokud tedy nejste myš. Studie na nich provedené dokazují, že hlodavci na redukční kúře by se měli pozdních večeří zdržet; přibírají po nich. Ale co lidé? 

Na hodině, ve které zkonzumujete svou (půl)noční svačinku, zřejmě nezáleží tak moc, jak bylo dříve prezentováno. Když se po rušném dni dobelháte k lednici třeba až v devět večer, nemusíte se bát, že zbytek víkendového jídla půjde expresní cestou přímo do tukových zásob. Mnohem víc než na čase totiž záleží na celkovém počtu kalorií, které za den sníte. Ovšem, pokud je vaše pozdní večeře ve skutečnosti druhá večeře, pak si na kila navíc zaděláváte. 

Ve kterých nevhodných zvycích jste se poznali?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Kristýna Suchá

Zobrazit další články