7 ověřených tipů, jak zvrátit diabetes 2. typu, abyste už nikdy nemuseli užívat inzulín nebo léky

Cukrovka 2. stupně je závažné onemocnění. Začněte o sebe včas pečovat, protože při pečlivé léčbě ji lze zvládnout nebo dokonce zvrátit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Diabetes 2. typu je závažné a dlouhodobé onemocnění. Vyvíjí se převážně u dospělých, ale stále častěji se vyskytuje i u dětí, protože míra obezity stoupá ve všech věkových skupinách. Na vzniku diabetu 2. typu se podílí několik faktorů. Největšími rizikovými faktory jsou nadváha nebo obezita. Cukrovka 2. typu může být život ohrožující. Nicméně endokrinoložka se specializací na diabetes Marina Basina, M.D. tvrdí, že mu lze účinně předcházet nebo jej dokonce zvrátit. Při pečlivé léčbě ji však lze zvládnout nebo dokonce zvrátit.

Léčba cukrovky 2.typu

Cukrovka a všechny doprovodné zdravotní problémy, od mírné inzulínové rezistence a nadváhy až po obezitu a cukrovku, vedou k rakovině, srdečním onemocněním a riziku předčasného úmrtí. Na druhou stranu lze všem těmto stavům předcházet a zvrátit je. 

Přestože je léčba obtížná a vyžaduje udržování dlouhodobého poklesu hmotnosti, cukrovka JE zvratná a všem jejím komplikacím, jako je selhání ledvin, amputace, mrtvice a demence, lze předcházet vedením zdravého životního stylu a konzumací zdravé stravy. Následujících 7 strategií vám pomůže předcházet, léčit a zvrátit cukrovku bez léků nebo chirurgického zákroku:

1. Získejte správné živiny

Hořčík a chrom jsou důležité minerály, pokud jde o snížení rizika cukrovky. Nedostatek hořčíku je spojen s vyšším rizikem vzniku cukrovky a chrom se podílí na metabolismu sacharidů, tedy na hladině cukru v krvi. Konzumace potravin bohatých na tyto minerály nebo zahájení užívání doplňků stravy může pomoci regulovat hladinu glukózy v krvi a zabránit vzniku cukrovky.

2. Eliminujte cukr

Konzumace prázdných kalorií a rychle vstřebatelného cukru, rafinovaných sacharidů a tekutých kalorií z nápojů se přeměňují na cukr a zvyšují hladinu inzulínu, což způsobuje inzulínovou rezistenci a cukrovku 2. typu.

3. Konzumace plnohodnotných, nezpracovaných potravin

Chcete-li předejít cukrovce a inzulínové rezistenci nebo je zvrátit, měli byste se zaměřit na celé, nezpracované potraviny, které zmírní zánět a oxidační stres a regulují hladinu cukru v krvi. Váš jídelníček by měl obsahovat hodně ořechů, semínek, olivového oleje, barevného ovoce a zeleniny, omega-3, luštěnin a kokosového másla. Plnohodnotné potraviny zpomalují stárnutí a brání nemocem souvisejícím s věkem, jako jsou srdeční choroby a cukrovka a podporují zdravý metabolismus.

iZdroj fotografie: Pixabay

4. Cvičení

Pro snížení hladiny inzulínu a vyrovnání hladiny cukru v krvi je třeba být fyzicky aktivní. Přesto to neznamená, že byste měli trávit hodiny v posilovně, protože i půlhodinová procházka je užitečná. Nejlepších účinků dosáhnete, když na hodinu, maximálně šestkrát týdně, zvýšíte tepovou frekvenci na 70-80 % její maximální kapacity. Studie navíc prokázaly, že vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT) a silový trénink jsou velmi prospěšné v případě diabetu 2. typu a obezity 3. stupně.

5. Zvládejte stres

Chronický stres zvyšuje hladinu inzulínu a kortizolu a také zánětlivých látek, tzv. cytokinů, což způsobuje metabolickou dysfunkci, která způsobuje přibývání na váze, inzulínovou rezistenci a nakonec cukrovku 2. typu. Mezi stresem, přibýváním na váze, duševními poruchami a nerovnováhou cukru v krvi existuje přímá souvislost, proto je pro regulaci hladiny cukru v krvi a prevenci nebo léčbu cukrovky zásadní zvládat stres. Vyzkoušejte jógu, masáže, sport, meditace a techniky hlubokého dýchání, smích, tanec nebo procházky v přírodě.

6. Dostatek spánku

Nedostatek spánku nebo spánková deprivace vede k nesprávnému metabolismu, prudkému nárůstu chuti na sladké a vyššímu riziku onemocnění, jako je cukrovka 2. typu. Výzkum ukázal, že i částečný nedostatek spánku může vyvolat inzulínovou rezistenci. Proto dbejte na to, abyste každou noc spali 8 hodin v naprosté tmě a tichu.

7. Sledujte své výsledky

Vědci tvrdí, že lidé, kteří se měří, aby sledovali výsledky své snahy, zhubnou dvakrát více a daří se jim dvakrát lépe. Začněte si proto zaznamenávat své pokroky do deníku a zapisujte si všechny informace, jako je tělesná hmotnost, velikost pasu, index tělesné hmotnosti (BMI) a krevní tlak.

Co děláte pro prevenci cukrovky vy?


Zdroj: Healthline, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články