Každá bolest břicha znamená něco jiného: 9 typů, 9 různých problémů

Bolesti břicha není radno podceňovat. Obzvláště pokud se opakují. Podle místa, kde vás břicho bolí, můžete snadno odhadnout, v čem je problém.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Existuje hned celá řada různých typů bolestí břicha, některé mohou být pouhým důsledkem nadměrné konzumace jídla nebo pití, jiné mohou ukazovat na vážnější problém. Kromě typu bolesti je podstatné samozřejmě i místo, kde vás břicho bolí. I když bolest břicha může mít naprosto banální příčiny, velmi silná nebo opakující se bolest je jasným signálem, že něco není v pořádku a je třeba tento stav konzultovat s lékařem. 

9 typů bolesti břicha

Každý se občas potýká s bolestmi břicha, většinou se naštěstí nejedná o nic vážného. Pokud se však bolesti vracejí, navštivte lékaře, bolest břicha totiž může mít (mimo jiné) i tyto časté příčiny.

Bolesti na levé straně břicha

Pokud vás bolí břicho spíše na levé straně, může se jednat o potíže s ledvinami a žlučníkem. Proto opět upozorňujeme na potřebu lékařské péče. Obzvláště, pokud je váš stav akutní a zhoršuje se.

1. Bolest na levé straně břicha: Pokud cítíte bolest na levé straně břicha, mohou to být příznaky infekce ledvin nebo ledvinových kamenů. Pokud máte problémy s močením nebo další neobvyklé příznaky, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.

2. Bolest v levém podbřišku: Tyto bolesti jsou často spojovány se střevními problémy, mohou se však také objevovat u žen během menstruace nebo těsně před ní.

3. Bolest v horní části břicha na levé straně: Tato bolest může souviset se žaludečními obtížemi, vředy nebo problémy se slinivkou břišní. Při silné bolesti a rychlém zhoršování stavu může jít o problém s žlučníkem.

Žena na gauči má bolesti břicha iZdroj fotografie: Freepik

Bolesti na pravé straně či uprostřed břicha

Bolesti uprostřed břicha nebo na jeho na pravé straně jsou nejčastěji spojovány se střevy a trávením či močovými cestami. Mohou signalizovat také gynekologické obtíže.

4. Bolest na pravé straně břicha: Bolest na pravé straně břicha může být spojena s infekcí močových cest, zácpou nebo zánětem slepého střeva.

5. Bolest uprostřed břicha v oblasti nad pupkem: Silná bolest nad pupkem může signalizovat problémy se slepým střevem (přesto, že slepé střevo častěji bolí v pravé spodní části břicha). Pokud zjistíte, že bolest se zhoršuje při naklonění doprava, je dobré navštívit lékaře. Pokud se přidá zvracení, může se jednat i o zánět slinivky břišní. Tak jako tak je to důvod k urychlené návštěvě lékaře.

6. Bolest v podbřišku na pravé straně: Běžně může být spojena se zvýšenou fyzickou zátěží. Pokud se však bolest opakuje a zesiluje, může to signalizovat vážnější problémy, včetně již zmíněného zánětu slepého střeva.

7. Bolest v dolní části středu břicha: Bolest pod pupkem může naznačovat infekci močových cest nebo zánět střev. U žen je vhodné zajít i ke gynekologovi, mohou totiž značit i gynekologické obtíže.

8. Bolest uprostřed břicha těsně pod hrudníkem: Nejběžnějším důvodem této bolesti je reflux žaludeční kyseliny, ale také se může jednat o vředy.

9. Bolest v horní části břicha na pravé straně: Tato bolest může být způsobena nadbytkem žaludeční kyseliny nebo problémy s tenkým střevem.

Jak řešit bolesti břicha

V první řadě je nutné pátrat po příčině. Pokud vás břicho bolí kvůli námaze či nastupující menstruaci, uleví vám klid na lůžku a teplé obklady. V případě střevních potíží můžete sáhnout po bylinkách, například heřmánku, meduňce, mátě, kmínu či fenyklu. Je však důležité si uvědomit, že pokud bolesti břicha trvají a neustupují, je skutečně nezbytné vyhledat lékařskou pomoc. Ignorování opakujících se bolestí by mohlo vést k přehlédnutí závažných zdravotních problémů.

Co pomáhá při bolestech břicha vám?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články