Domácí lék roku: Odstraní ekzém, psoriázu, houby a jiné problémy s pokožkou a vlasy

Mezi léčivými rostlinami zaujímá velmi důležité a zajímavé místo aloe vera. Svým vzezřením působí přímo epicky a i její účinky na vás udělají stejný dojem.

Rostlina aloe vera focená shora i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Aloe vera je rostlina známá po tisíciletí jako ta, která léčí pokožku. Z rostlinné říše je nejvšestrannější léčivkou vůbec, takže se dá použít k léčbě rozličných potíží. Užívat ji můžete vnitřně i zevně, v tom druhém případě se nejčastěji jedná o formu šťávy z jejích dužnatých listů nebo ve formě gelu. Vnitřně se užívá pouze šťáva.

Aloe vera a její účinky

Aloe vera patří k rostlinám, které mají sílu hojit pokožku. Její léčivé účinky jdou dokonce dál. Pozitivně působí na suchou pokožku, takže se hodí i na ekzémy nebo lupénku (psoriázu) a na problematickou pleť. Skvěle hydratuje a působí protizánětlivě. WebMD uvádí, že aloe vera obsahuje celou řadu vitamínů, minerálů, aminokyselin a enzymů, což ji činí skutečným kosmetickým zázrakem a lékem v jednom.

Při užívání aloe vera buďte ale opatrní. V některých případech, o kterých jsme na JakZdravě psali, může aloe vera vyvolat nežádoucí účinky. Opatrnosti je třeba hlavně v těhotenství.

Možnosti použití aloe vera

Rostlinu využijete v jakémkoli případě, který obnáší podrážděnou, zarudlou nebo svědivou pokožku. Web Heatlhine doporučuje aloe vera i na úlevu při spálení od slunce. Tím to ale zdaleka nekončí.

Aloe vera na vlasy

Když rozdrtíte čerstvou dužinu z listů aloe vera na kaši, vytvoříte si tím úžasný léčivý kondicionér na vlasy. Nechte ho působit cca 2 minuty, poté smyjte vodou. Můžete také sáhnout po šamponu s aloe vera, ale není nad čerstvou rostlinu. Vlasová pokožka bude díky ní zdravá a vaše vlasy budou krásnější a rychleji porostou.

Ženské ruce vydlabávající dřevěnou lžičkou dužninu z listu aloe vera iZdroj fotografie: Freepik
Dužinu musíte z listu vydlabat. Mýt se celým listem nedoporučujeme, hodně by to škrábalo

Aloe vera a nehty

Pravidelné potírání nehtů šťávou nebo dužinou z rostliny aloe vera dokáže zlepšit kvalitu vašich nehtů. Když vydržíte skutečně dlouhodobě o nehty takto pečovat, získají přirozenou krásu, budou pevnější a nebudou se vám tak často lámat.

Aloe vera na akné

Jak již bylo zmíněno výše, aloe vera má protizánětlivé účinky a dokáže hojit pleť. Poradí si i s aknózní pokožkou. Stačí si čerstvou dužinou potírat problematické oblasti na kůži (nejčastěji na obličeji, ale kdo ví, kde se ta mrška akné může objevit).

S aloe vera žádné vrásky

Aloe vera perfektně hydratuje pleť a pomáhá zlepšovat vstup kyslíku do buněk. Také kožní tkáň zpevňuje. To všechno má za následek pevnější a elastičtější pokožku, která vypadá na pohled o hodně mladší, neboť se vrásky vyhlazují.

Jak vyzrát na afty: Aloe vera pomůže s hojením, jedlá soda zmírní bolest a koriandr funguje jako prevence

Aloe vera jako lék na kožní nemoci

Léčivé schopnosti aloe vera pronikají hluboko do kůže a regenerují ji zevnitř. Potírejte si pravidelně problematická místa a můžete tak léčit herpes, psoriázu, ekzém, dermatitidu i kožní alergie. Jak naše redakce psala dříve, aloe vera může pomoci i na zánět žil v počátečním stádiu.

Na co používáte aloe vera vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články