Migréna má ničivou sílu a dokáže ukrást i 1 rok života. Jak ji rozeznat od „bolesti hlavy“ a kdy zahájit léčbu?

„Bolí mě hlava. Asi mám migrénu.“ Tyto věty slýcháme často, mezi těmito stavy jsou však rozdíly a určitě nejde o to stejné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zatímco bolest hlavy je neurologický příznak a je potřeba zjistit jeho příčinu, migréna je genetický, neurologický stav, který často způsobuje bolest hlavy. Patří k němu však také další příznaky, jako je citlivost na zvuk, světlo, pachy nebo pohyb. Při migréně se můžete potýkat také s bolestmi břicha, poruchou vidění, nevolností, zvracením, únavou a podrážděním. Těmito stavy se zabývá specialistka Dr. Katy Munro.

Co to je migréna

Migréna je spektrální stav. Někteří lidé mohou mít jen mírné záchvaty, které jsou vzácné. Jiní mají časté potíže, které jsou závažnější. Jsou i tací, kteří mají každodenní dopad účinků migrény na mozek. Během migrény spouštějí neurochemikálie vlnu elektrické depolarizace a ta se šíří po celém mozku. Účinky neurochemických poruch se mohou lišit u každého člověka a dokonce i u každé ataky po celý život. Objevit se může takzvaná aura spojená s blikajícími světly nebo rozmazaným viděním. V další fázi se může objevit mozková mlha, únava a bolest hlavy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Postižený může být také bloudivý nerv, který vede z mozku do střeva. To způsobí zpomalení vyprazdňování žaludku. V důsledku se mohou objevit nevolnosti a někdy i zvracení. Zpomaluje se také vstřebávání léků, a tím se mohou prodloužit záchvaty migrény. A kde bolí hlava při migréně? Můžete ji cítit vlastně kdekoliv na hlavě. Bolest se dokonce může objevit také na krku nebo ramenou. U dětí je pak naprosto běžná také bolest břicha.

Jak ji zvládnout

Někteří lidé, které na migrény trpí eliminují některé potraviny. Vyhýbají se kofeinu a alkoholu a hledají klíč k vypnutí atak. Zkuste sledovat, co se dělo dva dny před migrénou. Veďte si deník příznaků a stavů. Pak budete moci eliminovat věci, které mohou mít vliv na migrénu a mohou ji spouštět. Diagnózu často pomáhá potvrdit také rodinná anamnéza. Není však nezbytná. Důležité je nasadit efektivní léčbu. Tedy vybrat správné léky ve správný čas. Včasná léčba je zásadní.

S léky vám pochopitelně musí poradit praktický lékař nebo některý specialista. Někdy pomůže obyčejný lék proti nevolnosti v kombinaci s lékem proti bolesti. Je však třeba ho užít dostatečně brzy. Někdy je však nutné přidat speciální léky na migrénu, takzvané triptany. Na trhu je jich několik. Pokud vám některý nevyhovuje, je ideální vyzkoušet jiný. Dbejte však na to, že je lze užívat maximálně 10 dní v každém měsíci. Určitě se vyhněte opiátům, ty mohou migrénu ještě zhoršit, stejně jako kodein.

Co vám pomáhá na migrénu?

Zdroj: MayoClinic

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Zobrazit další články