Zbavte se bolestí spodní části zad jednoduše | JakZdravě.cz

O čemž téměř nikdo neví. Toto je skutečná příčina bolesti dolní části zad, o které lékaři nemluví

Bolesti spodní části zad se neobjevují pouze u lidí vyššího věku, ale klidně i u dětí. Zjistěte, co tyto potíže způsobuje a jaké jsou možnosti léčby.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bolesti tohoto typu jsou poměrně časté. Ve většině případů jde o banalitu, kterou lze mírným opatřením změnit. Mnohdy ale může jít o vážnější příčiny. Každopádně nikdy není dobré tyto bolesti podceňovat. Bolest často ustupuje s odpočinkem, a opět nastupuje s fyzickou zátěží, byť jen mírnou. Zjistěte o těchto potížích vše, co vás zajímá. 
Příčiny, které způsobují bolesti dolní části zad

Namožení, ale i ledvinové kameny či nemocné ledviny, bývají častou příčinou bolesti zad. Pokud jste nachlazení a kýcháte nebo intenzivně kašlete, můžete mít namožené svaly, které se projeví právě ve spodní části zad. Bolest se může objevit i po těžké a namáhavé práci. Může jít také o spondylolýzu nebo vyhřezlé ploténky, které se mohou projevit silnými bolestmi v této oblasti. V takovém případě je bolest tak silná, že se nemůžete ani narovnat.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Další příčinou může být spinální stenóza. Tento stav nastává, když je páteř na míchu příliš úzká. Vzniká tak skolióza, což vede k silné bolesti a ztuhlosti. To stejné platí i o artritidě. Ankylozující spondylitida způsobuje ztuhlost a záněty. Jako poslední příčiny, které ale nejsou tak časté, jsou nádory páteře a několik typů rakoviny. I tyto potíže způsobují velké bolesti zad. Abyste zjistili správnou příčinu, vždy je nejlepší navštívit svého ošetřujícího lékaře. 

Nejčastější příznaky bolesti zad

Bolesti spodní části zad se mohou objevit náhle nebo se objevují postupně. Někdy je postřehnete po určité námaze nebo ráno po probuzení. Jindy ani nemusíte vědět, proč vás bolí. Ztuhlá záda kvůli nedostatku pohybu paradoxně pohyb ještě víc omezí a způsobují ostrou bolest. Pokud máte špatné držení těla, objeví se bolesti, ohnutý postoj, kulatá záda či od pohledu zakřivená páteř


iZdroj fotografie: Depositphotos

Po namáhavé práci můžete ve spodní části pociťovat křeče či vystřelování bolestivých signálů. Takové bolesti způsobené namáhavou prací mohou být až tak silné, že vám klidně na týden znemožní chůzi, sezení a mnohdy i ležení. Někteří lidé s vyhřezlými ploténkami uvádí, že při zvedání těžkého břemene slyšeli křupnutí, a poté nastala silná bolest, na kterou ani léky nezabíraly. 

Jak lze bolesti spodní části zad léčit

Než zahájíte léčbu bolesti zad, vždy je třeba poradit se s ošetřujícím lékařem. Jedině on může zhodnotit správnou příčinu a nasadit nejlepší a nejvhodnější léčbu. Většina potíží se může řešit pomocí léků tlumících bolesti. Například nesteroidních protizánětlivých léků. Dalším možným řešením je PT fyzikální terapie, která posiluje svaly, zlepšuje flexibilitu a předchází dalšímu zranění.   


iZdroj fotografie: Depositphotos

Možnou pomocí je i podávání injekcí se steroidním lékem proti bolesti. Tato léčba snižuje zánět a okamžitě ulevuje od bolesti. Poslední způsob, který je navíc invazivní, je chirurgická operace. Existuje více druhů operací. Správný typ dokáže vždy s jistotou určit pouze zkušený ortoped. Ten rozhodne, jak velká operace bude nebo vám dá na výběr z několika možných způsobů zákroku.

Zdroj: MyClevelandclinic

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Sklady před vánočními svátky
Události247
Nová vláda chce po nastoupení do úřadu povinné očkování zrušit. Ne ale úplně, budou existovat výjimky
VědaŽivě
Čeká nás v budoucnu reálný Armageddon? V případě velkého asteroidu mířícího na Zem mají světové velmoci jasný scénář
adbz
Pěstování čerstvé jarní cibulky pomocí kelímku a vody. Během 9 dnů vyrostou na parapetu nekonečné zásoby