Rodině zbyly jen oči pro pláč: Stav Bruce Willise se stále zhoršuje, demence opět pokročila

Frontotemporální demence je typem demence, na který není lék. Nemoc má tendence se zhoršovat. Blízcí se snaží Bruce Willise maximálně podporovat. Nemoc je však neúprosná.

Hvěza Bruce Willise na chodníku slávy i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Smutná zpráva o zdraví legendárního Bruce Willise, slavného hollywoodského herce, obletěla svět. Herec onemocněl frontotemporální demencí. Kvůli nemoci musel ukončit svou hereckou kariéru. Protože se jeho stav stále zhoršuje, pečuje o něj jeho manželka a modelka Emma Hemingová. Podle nejnovějších zpráv už herec nemůže ani komunikovat. Může za to postupující postižení mozku a rozvoj afázie.

Frontotemporální demence

Na tento typ demence není lék. Nemoc postihuje přední a spánkový lalok mozku a mění chování a povahu člověka, jeho vyjadřovací schopnosti a motoriku. Doba přežití s touto nemocí se pohybuje od sedmi do třinácti let. To ale nic nemění na tom, že se Willisův stav za poslední dobu výrazně zhoršil.

Stále je to on

Podle webu CNNPrimaNews promluvil nedávno o stavu slavného hollywoodského herce spisovatel, režisér, producent a Willisův přítel Glenn Gordon Caron. Jejich přátelství trvalo roky, a i nyní se snaží Caron svého přítele pravidelně navštěvovat. Bruce Willis ztratil schopnost mluvit, dokonce se musel vzdát i svého oblíbeného koníčka – četby. Ani toho již není schopen. Bruce Willise totiž trpí afázií, o čemž jsme na JakZdravě již informovali. Podle Carona ale své blízké stále poznává.

Rozmazaný černobílý obrázek zad a hlavy sedícího seniora v léčebném zařízení iZdroj fotografie: Pixabay
Demence mu vzala radost ze života. Jeho pohled říká, že se dívá na svět skrz zamlžené sklo.

Radost ze života je pryč

Bruce Willis byl pověstný svou radostí ze života, každý den si užíval naplno. Jak řekl Caron také pro web Evropa2, nejvíce ho děsí, že Bruce vnímá život jakoby za mlhou. Radost ze života z něj naprosto vymizela. Bruce Willis zůstává v péči své manželky. Jak bude jeho nemoc postupovat, ukáže čas. Bohužel prognóza v případě tohoto typu demence není příznivá.

Nečekané příznaky stařecké demence: Prozradit ji může například změna chování nebo problém se psaním

Nejběžnějším typem demence však stále zůstává Alzeimerova choroba, o které jsme podrobně psali na JakZdravě už dříve.

Který film z Brucem Willisem je váš nejoblíbenější?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články