Máte na těle bulku? Může jít o banalitu, ale i o rakovinu. Poradíme vám, jak to poznat

Pokud se vám na těle objevila bulka, rozhodně to neignorujte. Mohlo by se jednat o příznak závažného onemocnění a dalších problémů.

možná bulka pod kůží i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Bulku na svém těle by neměly ignorovat především ženy, a to obzvláště pokud se objeví v jejich prsou. V takovém případě by se totiž mohlo jednat o příznak vážné rakoviny, kterou je třeba začít včas léčit. Stejně tak ale může být známkou virové infekce, zanícených lymfatických uzlin – anebo může jít dle lékařky Faith Selchick o naprostou banalitu. I přesto byste ji měli rychle konzultovat s odborníkem a nenechávat nic náhodě. 

Bulka na těle a čeho může být příznakem  

Pokud se vám objevila bulka pod kůží, ať už v horní či dolní části těla, rozhodně si to žádá včasnou konzultaci s doktorem. Tento zdánlivě neškodný příznak totiž může v mnoha případech odkazovat na vážné onemocnění či jiné poškození těla, které je třeba řešit vhodnou léčbou. Jak uvádí server MedicalNewsToday, na vině bývá nejčastěji: 

  • Bakteriální nebo virová infekce, která způsobila tvorbu abscesů nebo cyst.
  • Benigní (nezhoubné) tukové nádory (bývají měkké na dotek a pohyblivé). 
  • Benigní nádory z pojivové tkáně (bývají tvrdé a nepohyblivé).
  • Uzavřené kapsy s obsahem tekutiny, vzduchu či jiného materiálu.
  • Zanícené lymfatické uzliny, k čemuž dochází v důsledku infekce či rakoviny. 
  • Akné nebo furunkl. 
  • Rakovina (zejména pokud je bulek více, jsou pevné a nepravidelné).
diagnostika těla pohmatem iZdroj: Depositphotos
Bulka na těle může být známkou vážné rakoviny

V některých případech se pak také může jednat o pouhé kožní výrůstky, které se objevují s postupem stárnutí a nepředstavují pro lidské zdraví žádné riziko. Je ovšem důležité nechat tuto skutečnost potvrdit svým lékařem, který provede fyzikální vyšetření a zhodnotí situaci. Zda se jedná o rakovinu či banalitu pak můžete zjistit také prostřednictvím krevních testů. 

Tvrdé bulky pod kůží aneb jak poznat, kdy jde o banalitu a kdy o vážný problém

Za lékařem byste mimo jiné měli zamířit v momentě, kdy bulka rychle nabírá na velikosti či mění tvar, je bolestivá a způsobuje nepohodlí nebo ji doprovází infekce a zarudnutí. Na webu JakZdravě jsme také již dříve psali, jak se může projevit rakovina štítné žlázy.

Kolik bulek na těle máte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články