Průjem, únava, deprese a úzkosti: Mohlo by se jednat o intoleranci lepku

Intolerance na lepek vám může snadno znepříjemnit život. Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, pravděpodobně se problém týká i vás.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mnoho lidí trpí intolerancí lepku, aniž by o tom ve skutečnosti něco tušili. S problémy se pak začínají potýkat až v momentě, kdy sní nějaký pokrm s obsahem této složky. Jelikož však příznaky tohoto onemocnění nebývají tolik nápadné, připisují je jiným, méně závažným stavům. Pokud byste ho ale delší dobu neléčili, může dojít k dalším komplikacím, jako je podle lékařky Jerlyn Jones zejména porucha trávicího traktu. Je proto velmi důležité být na pozoru před typickými příznaky problému, a pokud je rozpoznáte, rychle navštívit lékaře. 

Keratóza pilaris

Jedná se o velmi nepříjemné onemocnění, které způsobuje změny vzhledu kůže a následnou vyrážku. Nejčastěji se objevuje na stehnech a horních končetinách, včetně tricepsu a loktů, přičemž hlavní příčinou problému bývá nedostatek omega-3 mastných kyselin – právě to však bývá důsledkem destrukčních procesů v trávicím traktu vyvolaných lepkem, který organismus neodkáže správně strávit a ten poté poškozuje střeva. 

Časté bolesti hlavy

Často se objevující bolesti hlavy, které nastávají po konzumaci pokrmů s obsahem lepku, jsou typickou známkou toho, že tato složka vašemu tělu nesvědčí. Je samozřejmě nutné poznamenat, že příznak může způsobovat celá řada příčin, včetně dehydratace, stresu nebo také nadměrné konzumace alkoholu, a proto je v každém případě nejlepší se prvně poradit se svým praktickým lékařem. Pokud však vyloučíte ostatní možnosti, pravděpodobně bude podle serveru MedicalNewsToday na vině právě lepek. 

Žena odmítající gestem nabízený chléb na prkénku iZdroj fotografie: Depositphotos
Citlivost na lepek se může projevit ve formě autoimunitního onemocnění

Autoimunitní onemocnění

U některých pacientů může intolerance na lepek souviset s určitými onemocněními, a to zejména co se týče Hašimotovy tyreoditidy, lupusu, revmatoidní artritidy, sklerodermie, ulcerózní kolitidy, psoriázy a roztroušené sklerózy. Pokud byste měli podezření, že se tato skutečnost týká i vás, bude nejlepší zkusit tuto složku na nějaký čas vynechat. Poté si všímejte, jestli se symptomy onemocnění zlepší, a pokud ne, raději se poraďte s odborníkem. 

Problémy s trávením

Jedním z nejčastějších příznaků intolerance na lepek jsou trávicí problémy, jako je plynatost, průjem, nadýmání, křeče nebo přetrvávající zácpa. Ty většinou nastávají několik desítek minut poté, co ho sníte. V případě dětí se pak nejčastěji jedná o zácpu a v horších případech by onemocnění mohlo vést až k otravě jejich organismu. Na webu JakZdravě jsme také psali o tom, že zácpa a další příznaky mohou být známkou rakoviny tlustého střeva

Nesnášenlivost na lepek a její záhadný příchod: Má mnoho projevů, ale snadno splynou s běžnými zkraty organismu

Chronická únava

Chronická únava je dalším častým problémem, který může nastat v důsledku mnoha příčin, včetně dehydratace, nedostatku spánku nebo nadměrného fyzického výkonu. V některých případech však může stát za jejím vznikem také vážné onemocnění nebo alergie, jako je právě intolerance lepku. Ta se totiž projevuje nejen vyčerpáním, ale také zamlženou myslí a soustavnými problémy se soustředěním, které naprosto nic nepřekoná. 

Jak často jíte lepek vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články