Jste žena? Pokud u sebe zpozorujete těchto 8 příznaků, zpozorněte. Může jít o menopauzu

Existuje mnoho příznaků, které poukazují na probíhající menopauzu u žen. Pokud na sobě některý z nich rozpoznáte, pravděpodobně se týká i vás.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Menopauza je nepříjemné období, které čeká úplně každou ženu. Většinou k ní dochází mezi 45 a 55 lety (někdy i mnohem dříve) a projevuje se zpravidla tím, že se u dané ženy menstruace neobjeví po dobu 12 měsíců. Tento stav je však podle lékařky Stacy A. Henigsman často doprovázen také jinými příznaky, a to například nepříjemným tělesným zápachem, vypadáváním vlasů nebo nespavostí, které nastávají v důsledku hormonální nerovnováhy.  

Růst chlupů a nepříjemný tělesný zápach 

Některým ženám může během období menopauzy začít růst ochlupení na bradě nebo nad rty. Jedná se o typický důsledek hormonální nerovnováhy, který dokáže narušit váš vzhled a snížit vám sebevědomí. Často s ním však dokáží pomoci depilační pomůcky nebo žiletka. Zejména pak zvýšená hladina estrogenu vede k nadměrnému pocení – tělo si totiž myslí, že je třeba neustále ochlazovat organismus. To však může také vést k nepříjemnému tělesnému zápachu.

Nespavost a problémy s pamětí 

V premenopauzálním období jsou ženy mnohem citlivější na stres, což může vést k řadě psychických problémů, včetně snížení koncentrace a paměti. Je proto možné, že budete častěji zapomínat nebo vám budou některé věci nejasné. Stejně tak se tento faktor může dle webu MedicalNewsToday odrazit na vašem spánku. Pokud tedy nemůžete v noci odpočívat a jdou na vás návaly horka, pravděpodobně jste se dostali do období menopauzy. 

dívka smrká do papírového kapesníku iZdroj fotografie: Depositphotos
Menopauza může vést k alergickým reakcím

Rozvoj alergie a oslabený imunitní systém

Menopauza a s ní spojené změny funkcí některých hormonů mohou vést k výraznému oslabení imunitního systému. Pokud se tak stane, ženy se stávají mnohem náchylnější k rozvoji nepříjemných onemocnění a problémů, jako je například rýma, chřipka nebo také alergie. Příznaky se u nich mohou objevit v momentě, kdy by to čekaly nejméně. 

Jak se zbavit nadměrného pocení? Zaručená finta, se kterou už léto ani menopauza nikoho nezaskočí

Rozvoj zrakových poruch

Hormonální změny ovlivňují také zdraví očí. Jakmile se proto žena dostane do období menopauzy, zvyšuje se riziko zrakových poruch, včetně šedého zákalu a snížené schopnosti zaostřit na předměty. Jedná se o velmi nebezpečné problémy, které byste neměli nikdy přehlížet, a proto je dobré v případě jejich rozpoznání okamžitě kontaktovat svého lékaře. Na webu JakZdravě jsme také psali o způsobech, jak můžete zlepšit kvalitu svého zraku

Snížená hustota kostí a problémy se zadržováním moči 

Nízká hladina estrogenu pak dále vede ke snížení hustoty kostí – díky studiím dokonce vyšlo najevo, že během prvních 5 let menopauzy se kostní hmota snižuje až o 20 %, což může vést k řadě problémů, jako je osteoporóza nebo vyšší riziko zlomenin. Podobně se pak toto nepříjemné období může projevit častým nutkáním jít močit a problémy se zadržováním moči.  

Jak zvládáte dopady menopauzy vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články