Červené tečky na kůži: Může jít o psoriázu, dermatitidu i pásový opar

Pokud se na vaší pokožce objevily malé červené tečky, rozhodně to nenechte jen tak být. Mohlo by se jednat hned o několik onemocnění.

červené tečky - hemangiom i Zdroj fotografie: Flickr
                   

Červené tečky se mohou na vaší pokožce objevit hned z několika důvodů. Nejčastěji postihují oblasti rukou, ramenou a ženy je mohou mít i na prsou, přičemž se z nich často rozvětvují cévy na všechny strany. Pokud se s nimi potýkáte i vy, nemusíte však dle serveru Healthline spěchat k lékaři nebo se strachovat o své zdraví. Ve většině případů se totiž jedná o zcela neškodný příznak, který není náročné odstranit (stačí podstoupit správnou operaci). 

Červené tečky na pokožce a proč se objevují 

Příznak nejčastěji trápí lidi starší třiceti let, u kterých je riziko jejich vzniku vyšší. Většinou se jedná o velmi malé tečky, které postihují trup, ruce a ramena (v případě žen také prsa). Jejich příčnou v takovém případě bývá pouze věk a důsledky změn na kůži a krevních cévách. Je ovšem také možné, že se červené tečky objevily v důsledku zdravotních problémů nebo špatné životosprávy, včetně onemocnění jater, krevního oběhu či nerovnováhy hormonů.

V žádném případě je proto není dobré ignorovat a raději se o nich vždy poradit s lékařem. Na pozoru byste pak měli být také pokud tečky začnou měnit svou velikost, tvar nebo pravidelně krvácejí, protože to často značí rakovinu. Ta se může mimo jiné projevit řadou dalších příznaků, jak jsme na JakZdravě již dříve uváděli. Co se pak týče prevence, vyplatí se dbát na svůj jídelníček, pravidelný pohyb a všechny další zásady zdravého životního stylu. 

Rakovina iZdroj fotografie: Freepik

Angiom tedy vzniká růstem cév, které se spojují a vytváří společně načervenalé útvary. Jak také uvádí server VeryWellHealth, častěji se objevují u žen, a to zejména v důsledku problémů s hormony, ovšem postihnout mohou i muže. Obecně však nemají žádný vliv na zdraví a pokud souvisí s určitým onemocněním, pak jsou pouze jeho příznakem. Odstranit je lze přitom velmi snadno, a to laserovým vyšetřením u odborníka. 

Jak se před červenými tečkami chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články