Chodíte ráno po kávě okamžitě na WC? Může se jednat o závažný problém

Pití kávy patří k ranním rituálům většiny lidí. Někdo ji pije i během dne. A někteří lidé ji mají spojenou s návštěvou toalety. Proč to tak je, se vám pokusíme hned vysvětlit.

Žena s kávou a mobilem v ruce i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Nucení na močení po vypité kávě rozdělilo lidi do dvou táborů. Jeden tábor zastává názor, že to tak prostě je, káva je močopudná a na následné návštěvě toalety není nic divného. Druzí se ale obávají, aby nešlo o nějaký zdravotní problém. Toto rozpolcení dalo podnět vědcům, kteří se rozhodli tento jev podrobně přezkoumat.

Za chození na malou může kofein

Podle webu HMU může za nucení na močení kofein. Ten funguje jako diuretikum a ovlivňuje tak proces hydratace vašeho těla. To znamená, že když vypijete kávu, vyplaví se méně antidiuretického hormonu z hypofýzy a ledviny nevstřebávají tolik vody. Tím se zvýší vylučování moči.

Chození na malou je individuální

Web EraOfWe ale upozorňuje, že nucení na močení se objevuje u každého jinak. Záleží na objemu močového měchýře, věku a citlivosti senzorů, které hlásí, že už je čas si dojít na malou. Někteří lidé mají hyperaktivní močový měchýř, o kterém jsme na JakZdravě již psali, takže jsou nuceni chodit doslova s každou kapkou. Tento jev se dá ale léčit a velice snadno správnou medikací upravit.

Káva neúčinkuje na všechny stejně

Rozhodně to není tak, že každý, kdo vypije kávu, musí hned na toaletu. Ani kofein nemá na lidi stejný vliv, někteří jsou k němu citlivější než jiní. Navíc do toho vstupují další faktory, například kolik vody jste vypili před tím, než jste si dali kávu, jak velkou kávu, jaké je počasí apod. Kávou byste rozhodně neměli hasit žízeň ani ji považovat za význačnou součást pitného režimu, protože, jak jsme již vysvětlili výše, má tendence tělo odvodňovat.

Ženské nohy na záchodě s toaletním papírem iZdroj fotografie: Freepik
Chození po kávě na toaletu není nic neobvyklého. Účinky jsou individuální.

Jak je to s velkou potřebou?

Káva může dokonce působit projímavě. Kromě toho, že si můžete vytvořit vyprazdňovací návyk, že po vypití kávy půjdete na velkou, tak samotná káva vám to velmi usnadní. Podle výzkumu na potkanech se u nich po třech dnech podávání kávy zvýšily pohyby tenkého střeva. Proto i potkani chodili po kávě hned na velkou. Tento jev přitom nesouvisí s kofeinem, bezkofeinová káva na ně měla údajně stejný vliv. Zřejmě jde o kyselinu chlorogenovou, která aktivuje práci trávicího traktu.

Aby káva neškodila a byla zdraví prospěšná, je potřeba ji pít určitým způsobem. Jaký typ kávy je tedy nejlepší?

Závěr

Ať už tedy jdete po kávě na toaletu konat velkou nebo malou potřebu, dá se říct, že je to naprosto v pořádku a nejedná se o žádný závažný problém. Pokud vás trápí nějaké další příznaky, kromě výše popsaného nucení na toaletu po kávě, proberte je pro jistotu se svým lékařem. A pokud vám už obyčejná káva nevoní, zkuste si do ní přidat kardamom, jak doporučuje naše redakce v minulém článku.

Jaké potřeby vyvolává káva ve vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články