Víc a víc lidí doplácí na špatné čištění uší. Doma se přitom dá vytvořit tekutý prostředek, který rozpustí i ztvrdlý maz hluboko v aparátu

Tvorba ušního mazu je přirozený způsob, jak se uši samy od sebe čistí. Někdy se ho ale může nahromadit tolik, že je potřeba jej odstranit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zalehlé ucho v důsledku nahromadění ušního mazu je velmi častý problém. Hodně lidí si ho způsobuje samo používáním vatových tyčinek, které místo, aby maz odstranily, ho posouvají dál do zvukovodu. Zdravotní sestra Debra Sullivan před užíváním vatových tyčinek varuje, protože mazová bariéra se pak snadno v uchu zanítí, ucho začne bolet a je nutné navštívit lékaře. Na to také doplácí stále více lidí. Lékař, kromě odstranění mazové ucpávky, musí nasadit antibiotické kapky do ucha. Přitom jde tomuto stavu snadno předcházet.

Co nikdy nedělat

Nikdy, skutečně nikdy, si nestrkejte do ucha malé, tenké a ostré předměty! Sami si do ucha nevidíte a šťourat se v něm naslepo kancelářskou sponkou nebo špičatým párátkem může přivodit trvalé poškození sluchu. Vždy je lepší navštívit lékaře, který překážku z ucha odstraní, než na sobě provádět nebezpečné experimenty. Platí pravidlo, že nic tenčího než váš malíček do ucha prostě nepatří. V případě, že se jedná o dítě, vyhledejte okamžitě lékaře.

Přírodní metody na změkčení zátky

Často se stává, že mazová zátka ztvrdne a je potřeba ji změkčit. Samotným změkčením se může dokonce podařit ji zcela odstranit. Uvedené recepty se dají použít v případě, že dojde k ucpání ucha mazovou zátkou a vaše ucho je jinak zdravé. Při známkách zánětu (bolest ucha, zarudnutí, zvýšená teplota) do ucha nic nelijte a vyhledejte ORL specialistu.

Fyziologický roztok

Obyčejná voda do ucha nepatří, mnohem lepší pro změkčení zátky je fyziologický roztok. Víte, jak si ho doma připravit?

Budete na to potřebovat:

  • 1 lžičku soli
  • 125 ml vody

Příprava a aplikace:

Vodu se solí nechte převařit a zchladnout. Namočte do roztoku vatový tampón a kápněte si několik kapek do ucha. Pár minut vydržte s hlavou nakloněnou tak, aby roztok nevytékal. Potom hlavu nakloňte na opačnou stranu a nechte odtéct. Na závěr ucho vytřete suchým tenkým hadříkem. (Pouze zevní zvukovod.)

Olivový olej

Pro ještě lepší změkčení mazových zátek se dá použít olej. Kapky pro odstraňování ušního mazu, které se dají koupit v lékárnách, jsou většinou také právě na olejové bázi. Použít můžete různé oleje, třeba kvalitní olivový olej. Tři kapky teplého olivového oleje kápněte do postiženého ucha. Počkejte cca 10 minut, než zátka změkne. Pak nakloňte hlavu na opačnou stranu a nechte olej s mazem vytéct.

iZdroj fotografie: Freepik

Mandlový olej

Stejně jako olivový olej vám pomůže změkčit ušní maz mandlový olej. Před aplikací ho trochu zahřejte a poté aplikujte 5 kapek do postiženého ucha. Vydržte opět cca 10-15 minut v takové pozici, aby olej nestekl dřív, než zátka změkne. Přiložte si k uchu ubrousek a otočte se na opačnou stranu. Nechte olej a maz vytéct.

Dětský olej

Nemáte-li ani olivový ani mandlový olej, použijte dětský. Do postiženého ucha opět kápněte 2-5 kapek olejíčku a vydržte 5 minut. Pak nakloňte hlavu na opačnou stranu a nechte vytéct. Na závěr ucho otřete tenkým savým hadříkem.

Peroxid vodíku

Nejčastěji využívaný v souvislosti s odstraňováním nahromaděného ušního mazu je peroxid vodíku. Smíchejte stejné poměry peroxidu s vodou (například 5 ml peroxidu a 5 ml vody) a 5 kapek nakapejte do ucha. Vydržte s nakloněnou hlavou 10 minut, pak otočte na druhou stranu a opět nechte vytéct. Někdy vám může lékař doporučit změkčovat peroxidem ušní zátku několik dní před samotným odstraněním.

Jak postupujete vy, když si čistíte uši?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články