Nadměrné pocení, zvracení a průjem: Možná se jedná o dehydrataci

Dehydratace je stav, který se obzvláště u malých dětí a starších a nemocných osob rozvíjí velmi rychle. Stejně tak rychle je proto potřeba jednat.

dehydratace i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dehydratace je potencionálně život ohrožující stav, který se může rozvinout až překvapivě rychle. V případě nadměrného pocení, střevních viróz zahrnujících zvracení či průjem i při psychicky velmi náročných situacích proto nezapomínejte ztracenou vodu průběžně doplňovat. Předejdete tak mnoha problémům.

V momentě, kdy dostanete žízeň už jste vlastně dehydratovaní

Jak jsme již na JakZdravě vysvětlovali, potřeba vody je u každého jedince jiná. Stereotyp 2 litry denně již dávno neplatí, je však dobrým odrazovým můstkem. Pokud je teplota vysoká a vy navíc fyzicky pracujete, budete pravděpodobně potřebovat vody mnohem více. Roli hraje kromě okolní teploty a fyzické činnosti také pohlaví, věk i hmotnost. U kojenců a seniorů je také potřeba jiná, protože malé děti ještě dobře neregulují svoji tělesnou teplotu, starší lidé tuto schopnost naopak ztrácejí a často také málo pijí, protože nemají pocit žízně. 

Lékaři z ClevelandClinic proto doporučují pít průběžně, ideálně ještě předtím než dostanete žízeň. Pocit žízně už totiž vlastně je známkou dehydratace. Množství vody si buď vypočítejte dle návodu, který jsme s vámi na JakZdravě již sdíleli nebo odhadněte dle běžné potřeby a momentální situace.

voda s citronem na dnu iZdroj fotografie: Pixabay
Hlavní je dodržovat pitný režim.

Příčiny, příznaky a důsledky dehydratace

Pokud vynecháme samotný nedostatečný příjem tekutin, tak mezi nejčastější příčiny dehydratace patří dle zdravotnického webu Healthline nadměrné pocení, průjem a zvracení. Mezi hlavní příznaky dehydratace pak patří bolest hlavy, únava a závratě. Je potřeba vodu rychle doplnit, protože dehydratace může přispět k život ohrožujícím stavům, jako je například úpal.

Kromě výše zmíněných příznaků můžete pociťovat i další příznaky jako jsou suchá pokožka, tmavá moč, sucho v ústech či hlad. Ano, ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň. Pokud trpíte dlouhodobou dehydratací mohou se u vás rozvinout i některé zdravotní problémy trvalejšího charakteru. Jedná se zejména o:

  • infekce močových cest
  • předčasné stárnutí pleti
  • zmatenost, úzkostné stavy
  • zvýšená hladina cholesterolu
  • zácpa
  • pálení žáhy

Nejjednodušším způsobem, jak se všem těmto komplikacím vyhnout je jednoduše zvýšit přísun vody. Připomínáme, že nejlepší je čistá voda, nespoléhejte na kávu a slazené limonády. I když se do pitného režimu také započítávají, nehydratují tak dobře jako čistá voda.

Kolik vody denně vypijete?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články