Vzala obyčejnou ponožku a přiložila ji na ucho. Během pár chvilek se zbavila bolesti ucha

Bolest ucha může mít mnoho příčin. V celé řadě případů od bolesti uleví obyčejná ponožka. Stačí vyzkoušet jednoduchý trik a počkat, až bolest ustoupí.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

S bolestmi uší se během života setká skoro každý. Velice často trápí bolest v uchu i děti, a pokud je opravdu intenzivní, mohou kvůli ní proplakat celou noc. Častou příčinou je například zánět středního ucha, který se rozvine obvykle v návaznosti na infekci horních cest dýchacích, ale může se samozřejmě objevit i v mnoha dalších případech. Jelikož je bolest v uchu velice nepříjemný stav, snaží se každý najít rychlou úlevu. V mnohých případech může pomoci obyčejná ponožka.

Příčiny bolesti ucha

Bolest ucha nebo obou uší může způsobovat mnoho faktorů. Mezi ty závažnější patří zánět středního ucha či zánět zevního zvukovodu. U dětí se zpravidla jedná právě o zánět středního ucha, který bývá silně bolestivý a začíná jako virové onemocnění horních cest dýchacích. Zánět zvukovodu se často objeví kvůli škodlivým mikroorganismům, které jsou ve vodě. Následně dochází k poškození zvukovodu.

Zánět zvukovodu může nastat i v případě, že dojde k jeho ucpání mazem a následně propukne infekce. Kromě těchto závažnějších důvodů může být bolest spojena také s problémy se zuby nebo s bolestí v krku. Bolesti ucha se také mohou objevit po operaci krční páteře či při problémech s čelistním kloubem. Na vině někdy může být i pobyt v nadměrně hlučném prostředí či v silném průvanu.

iZdroj fotografie: Freepik

Projevy potíží v oblasti ucha

Potíže se mohou projevovat bolestí za nebo pod uchem, pícháním v uchu, ale i bolestí hlavy, mohou se však vyskytnout i další nepříjemné stavy. Konkrétně se může jednat o tlak v uchu, svědění v uchu, bolest při pohmatu boltce či zalehnutí ucha. V některých případech je možné pozorovat také výtok z ucha, praskání v uchu nebo zhoršený sluch.

Recept na úlevu od bolesti ucha

Pokud bolest neustupuje, je nutné navštívit lékaře, ideálně přímo odborníka z oddělení ORL. Pro začátek je ovšem možné vyzkoušet jednoduchý domácí recept, který může v mnoha případech od bolesti ulevit. K přípravě budete potřebovat ideálně bílou ponožku a 4 lžíce mořské soli. Vložte sůl do ponožky a zavažte ji. Poté dejte ponožku na suchou rozehřátou pánev, aby se nahřála. Počkejte, až bude dostatečně teplá, ale ne horká. Poté ji přiložte k uchu. Bolest by měla do několika minut ustoupit.

Jaký je váš domácí recept na úlevu od bolesti uší?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články