Které volně dostupné doplňky stravy nejlépe pomohou v boji s koronavirem? Nejde jen o vitamín D

Přestože neexistují žádné studie o tom, že by doplňky stravy mohly napomáhat s léčbou covidu-19, podle některých odborníků tomu tak skutečně je.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Podle odborníka Roberta H. Shmerlinga lze na základě některých vědeckých poznatků říci, že určité doplňky stravy, jako je například vitamín C nebo D, zinek a melatonin, mohou pomoci v boji proti covidu-19 či jeho prevenci – v současné době jde ovšem o tvrzení, které prozatím nelze úplně potvrdit, protože neexistuje žádná studie, která by tuto skutečnost potvrdila. 

Doplňky stravy versus covid-19

Přestože je covid-19 pro společnost stále novým onemocněním, již několik odborníků poukázalo během pandemie na to, že existují určité doplňky stravy, kterými se člověk proti němu dokáže chránit. Jde především o vitamíny a minerály, jako je například vitamín C a D, zinek nebo melatonin, o kterých je známo, že podporují schopnost našeho organismu bránit se proti nebezpečným virům, což jej činí mnohem silnější. 

Vitamín C je antioxidant, o kterém bylo již mnohokrát prokázáno, že hraje klíčovou roli ve funkci našeho imunitního systému. Vědci se proto domnívají, že by mohl například v kombinaci se zinkem, který zlepšuje činnost imunitních buněk bránit se virovým infekcím, účinně předcházet covidu-19 nebo alespoň snižovat intenzitu jeho příznaků. Stejně tak by tomu mohlo být u melatoninu, silného antioxidantu, který by podle vědců mohl kromě lepšího spánku efektivně působit proti množícím se virům v našem těle. 

iZdroj fotografie: Pexels

Účinný by podle odborníků měl být také vitamín D, o kterém bylo také podle mnoha studií prokázáno, že naše tělo účinně chrání proti řadě infekcí. To, že by nás však měl chránit i před covidem-19, bohužel prozatím žádná studie neprokázala – spíše naopak. Podobně je tomu také u zinku, který sice chrání naše tělo před viry, ovšem podle studie z roku 2021 nemá žádnou souvislost s menším rizikem nákazy covidu-19 nebo jeho mírnějším průběhem. 

Stále je zapotřebí více studií

Navzdory pochybnostem o přínosu některých z výše uvedených doplňků stravy lékaři přiznávají, že je začali během pandemie covidu-19 předepisovat, a to z prostého důvodů – jsou naprosto bezpečné a navíc přináší řadu benefitů pro naše zdraví. Někteří odborníci navíc dodávají, že i přesto, že studie neprokazují žádné jejich přínosy, lidem skutečně pomáhají, ovšem jde o subjektivní záležitost, kterou nelze výzkumem doložit. 

Každý z nás by měl také brát v úvahu možná rizika, která se týkají výše uvedených doplňků stravy. Mezi ty patří především vedlejší účinky, jako je například alergická reakce, interakce s jinými léky nebo nebezpečí při užívání příliš velkého množství. Vždy tak bude nejlepší, když se budete řídit podle doporučeného dávkování na obalu nebo se poradíte před započetím jejich dávkování s vaším lékařem.

Které doplňky stravy užíváte vy?

Zdroj: Harvard

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články