Tvoří se vám modřiny, aniž by k nim byl zřejmý důvod? Pravděpodobně vás upozorňují, abyste se o sebe více starali

Občasný výskyt modřin je zcela běžný. Pokud se u vás ale modřiny objevují často nebo spontánně, tedy bez úrazu, je možné, že příčinou je některý z následujících faktorů.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Modřina (hematom) se na kůži objevuje v důsledku úrazu. Dr. Deborah Weatherspoon vysvětluje, že zranění způsobí prasknutí drobných krevních cév zvaných kapiláry. Krev se zachytí pod povrchem kůže, což způsobí modřinu. Některým lidem se však modřiny dělají velmi rychle a často. Existuje pro to řada důvodů, níže naleznete ty nejběžnější z nich.

Modřiny ovlivňuje věk

Důležitou roli při vzniku spontánních hematomů hraje věk. S přibývajícím věkem se pokožka ztenčuje. To také zvyšuje zranitelnost cév v kůži. Krevní cévy také s věkem ztrácejí svou pružnost, což vede k jejich snadnějšímu praskání a následnému vzniku modřin.

Na modřiny má vliv i vaše pohlaví

Ženám vznikají modřiny snadněji než mužům. Důvodem je to, že muži mají silnější kůži než ženy a také více kolagenu, který chrání cévy před poraněním. Z těchto důvodů je výskyt spontánních hematomů u mužů méně častý než u žen. 

Za modřiny mohou i některé doplňky stravy

Další příčinou vzniku spontánních modřin jsou doplňky stravy. Bohužel některé doplňky stravy mohou snadněji způsobit tvorbu modřin, i když důvod není jasný. Proto se před zahájením užívání doplňků vždy poraďte se svým lékařem, obzvlášť pokud se u vás modřiny objevují často.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Léky na ředění krve mohou také ovlivňovat tvorbu modřin

Někteří lidé užívají antikoagulancia, aby zabránili tvorbě krevních sraženin. Tyto léky mají ale také další účinek: mohou zvýšit náchylnost k tvorbě modřin. Opatrně také s ibuprofenem a aspirinem, které ředění krve také ovlivňují.

Tvorbu modřin ovlivňuje i nedostatek některých vitamínů

Nedostatek vitamínu C nebo D může způsobit nevysvětlitelné modřiny. Pokud jste tedy náchylní k tvorbě modřin více než ostatní lidé, je vhodné poradit se s lékařem a posoudit, zda není potřeba začít tyto vitamíny, kromě vyvážené stravy, doplňovat i z náhradních zdrojů.

Jak léčit modřiny

Modřiny si můžete ošetřit doma některým z následujících způsobů:

  • Ke snížení otoku použijte ledový obklad. Obklad zabalte do látky, abyste jej nepřikládali přímo na pohmožděnou kůži. Led nechte na modřině působit 15 minut. Tento postup opakujte podle potřeby, zhruba každou hodinu.
  • Pohmožděné místo nechte odpočívat a příliš jej nezatěžujte.
  • Pokud je to možné, zvedněte pohmožděné místo nad srdce, aby se krev neusazovala v pohmožděné tkáni.
  • Vezměte si volně prodejný lék, například paracetamol, který zmírní bolest v dané oblasti. Vyhněte se aspirinu nebo ibuprofenu, protože mohou zvýšit krvácení.
  • Noste svršky s dlouhými rukávy a kalhoty, abyste chránili modřiny na rukou a nohou.

Jak často se u vás objevují modřiny?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články