Žádné projímadlo na ni nemá, domácí směs z vašeho těla vyžene všechny toxiny

Zácpa dokáže znepříjemnit život. Mnoho lidí ji nebere jako velký problém. Nevědí, co dokáže v těle napáchat. Boj se zácpou se dá vyhrát, tak směle do toho.

Rozloupané švestky bez pecek i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pravidelná stolice je velmi důležitá a, přiznejte si to, ten pocit z dobře vykonané potřeby, je k nezaplacení. Proto se zácpa považuje za problém, ačkoli mnoho lidí veřejně nepřizná, že ji má. Příčin zácpy může být hodně. Nejčastěji za to může nevhodná strava, nedostatek tekutin a málo pohybu. V některých případech mohou být na vině některé léky, stres nebo jde o příznak nějaké nemoci. Co s tím?

Projímadlo je dobrý sluha, ale zlý pán

Jak informoval web MayoClinic, zácpa je velký problém a zbavit se stolice ze střev je nutné, protože spolu s ní odchází i toxiny z těla. I na JakZdravě jsme již upozorňovali, že dlouhotrvající zácpa dokáže v těle nadělat větší paseku, než si myslíte. Časté používání projímadel ale není řešení. Tělo si na ně tvoří závislost, to znamená, že pak už se bez nich neobejdete vůbec. Ideální je udělat patřičné změny ve stravě a životním stylu. A pokud už to jinak nejde, připravte si přírodní projímadlo na potravinové bázi.

Recept na vyprazdňovací džem

Co budete potřebovat?

  • 150 gramů datlí
  • 150 gramů sušených švestek
  • 200 gramů převařené vody

Postup přípravy džemu:

  1. Datle a švestky nakrájejte na co nejmenší kousky.
  2. Vložte nakrájené kousky do vody.
  3. Vařte, dokud směs nezhoustne jako povidla.

Aplikace a dávkování:

Připravené množství vám stačí na cca dvacet porcí. Džem můžete jíst jen tak nebo ho můžete přimíchat do jogurtu, vloček nebo si ho natřít na chléb. Do druhého dne by se vaše trápení se zácpou mělo vyřešit.

Muž sedící na záchodě s tabletem v ruce iZdroj fotografie: Freepik
Na potíže se stolicí si mnoho lidí zadělává dobrovolně i mobilováním na záchodě při potřebě

Modifikace receptu

Pro zlepšení chuti můžete recept upravit. Web RealFoodForLife doporučuje přidat trochu skořice a pro ty z vás, kteří mají rádi sladké, radí přidat trochu cukru. Pro diabetiky je ovšem lepší variantou recept bez cukru. Pokud si svou medicínu neumíte bez cukru představit, sáhněte po stévii.

Potraviny vhodné proti zácpě

Nejčastěji jsou na zácpu doporučované právě švestky. Web PrimaŽeny dodává, že kromě povidel si můžete připravit i švestkový koláč. Je to jedno, v jaké podobě švestky sníte. Efekt je zaručen. Velmi pozitivní účinky na zdraví střev, jak jsme již na JakZdravě psali, má také chřest. Pomáhá na zácpu, navíc je skvělým zdrojem kyseliny listové. Zbavit se chronické zácpy můžete také s červenou řepou.

Čím předcházíte zácpě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články