Varování: Toto ovoce má doma většina Čechů, je však nebezpečné. V těle dokáže napáchat pořádné škody

Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila brusinky, které nebyly brusinkami. Výrobek označila za falšovaný. Klamat zákazníka – to se přece nedělá.

Brusinky na keři i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Máte rádi brusinky? Možná jste si koupili místo nich brusnice. Myslíte si, že v nich není rozdíl? Liší se hlavně velikostí a chutí, a to už je velký rozdíl. Jedny rostou v Evropě, druhé v Americe. Státní zemědělská a potravinářská inspekce takto odhalila falšovanou potravinu, která není tím, čím se zdá být. Brusinky z Lidlu nebyly brusinky.

Brusinky nebo brusnice

Brusnice klikva je chutnější a dostupnější variantou brusinek. Má podobné účinky a využívá se v lidové medicíně stejně jako její příbuzná brusnice brusinka. Web PotravinyNaPranýři ale varoval, že Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila, že brusinky z Lidlu Česká Republika s. r. o. v Mukařově jsou vydávány za brusinky neprávem.

Odhalena klikva velkoplodá

Místo brusinek se v plastové vaničce o hmotnosti 0,2 kg nalézaly plody klikve velkoplodé. Výrobek byl balen v Polsku a vzorek Státní zemědělská a potravinářská inspekce odebrala 13. 11. 2023. Potravina byla označena na základě laboratorní analýzy za falšovanou potravinu.

Brusinky iZdroj fotografie: Pixabay
Brusinky jsou drobnější než plody klikve velkoplodé.

Jedovaté nejsou

Nemusíte se ale bát, plody klikve velkoplodé nejsou jedovaté. Mají podobné účinky jako brusinky, někdo dokonce říká, že jsou šťavnatější a chutnější. Přesto nadměrná konzumace brusinek (i klikve) může uškodit, jak jsme psali na JakZdravě dříve.

Varování: Oblíbená potravina neprošla kontrolou, v lednici ji má naprosto každý Čech

Každopádně došlo k zavádějící informaci a matení zákazníků. V tomto případě o nic nešlo. Vždy si dávejte pozor a kupujte pouze ovoce, které znáte a bezpečně ho poznáte. Mnohem větší škody by napáchalo balení vraních ok převlečených za borůvky. Proto by měla při nakupování platit obezřetnost a používání selského rozumu.

Už jste vyzkoušeli brusinkový džus? Je pro zdraví velmi přínosný, jak psala naše redakce již dříve.

Jakou potravinu, která byla vydávána za úplně jinou, jste si někdy koupili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články