Hexenšus: Zbavte se bolesti spodní části zad pomocí bylinné léčby a cvičení. Tento přírodní způsob je účinný v 95 % případů

Hexenšus, houser či odborně lumbago je akutní blokáda zad, která se nejčastěji projeví při zvedání břemen. Přečtěte si, jak se lze bolesti dolní části zad zbavit.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

V dnešní době trpí miliony lidí akutními bolestmi zad, jinak známými také jako hexenšus, ústřel nebo odborně lumbago. Opakované akutní blokády mohou vést ke změnám na páteři, protože organismus se pochopitelně snaží zranitelnou oblast zpevnit. Lékařka Angelica Balingit, MD vysvětluje, že tak mohou na páteři vznikat různé výrůstky nebo mohou blokády vést k výhřezům plotýnek.

Páteř a bolesti zad

Všech 33 obratlů (12 hrudních, 7 krčních, 5 křížových, 5 bederních a 4 kostrční ) naší páteře je propojeno s většinou nervů, svalů, vazů a cév v těle a drží ho pohromadě. Protože plní řadu funkcí, je páteř náchylná k poškození v důsledku neustálého mechanického působení zátěže (namáhání, ohýbání, tlak). Různé části páteře mají různý rozsah pohybu, což umožňuje vysokou pohyblivost krku a nízkou pohyblivost oblasti hrudníku. 

Někdy přechod z jedné části páteře do druhé vede k degenerativním změnám, které způsobují velké bolesti. K bolestem bederní páteře či spodní části zad jsou nejvíce náchylní jedinci s těžkým fyzickým nebo naopak sedavým zaměstnáním, pacienti trpící osteoporózou, pacienti s vrozenými anomáliemi páteře nebo po úrazech páteře a starší muži procházející degenerativním procesem.

Komonice lékařská

Četné studie prokázaly, že pacientům s problémy s bolestmi zad velmi prospívá užívání léčivé byliny komonice lékařské. Tato bylina je také velmi účinná při bolestech hlavy a menstruačních bolestech. Komonice lékařská se tradičně používá již od starověku. Pokud se používá jako gel, tlumí bolesti způsobené vykloubením kolenních kloubů a osteoartrózou.

Tato tvrzení potvrdily i výsledky studie provedené na Německé sportovní univerzitě, které se zúčastnilo 120 osob s bolestmi dolní a horní části zad. Konkrétně účastníci s bolestmi zad dostávali po dobu 5 dnů mast s výtažkem z kořene komonice lékařské a všichni zaznamenali výraznou úlevu od intenzity bolesti. Vyhněte se ale jejímu dlouhodobému užívání ve formě kapslí a doplňků stravy, protože může vést k poškození jater.

iZdroj fotografie: Freepik

Bolest zad a cvičení

Pokud trpíte bolestmi zad, dbejte navíc na to, abyste byli stále fyzicky aktivní. Můžete vyhledat i pomoc fyzioterapeuta, který vás naučí několik účinných cviků na posílení zad. Vyzkoušejte také protahovací cviky, jako je například ten následující, který přináší opravdu rychlou úlevu:

Protahování hamstringů (zadních stehenních svalů) vleže na zádech

  • Lehněte si na záda, kolem plosky nohy mějte popruh nebo srolovaný ručník a pravé koleno pokrčené k hrudníku. Narovnejte nohu směrem ke stropu a poté ji vytlačte oběma patami.
  • V případě, že cítíte, že je spodní část zad napjatá, pokrčte levé koleno a položte chodidlo na zem.
  • V této poloze vydržte 3-5 minut, poté cvik opakujte s levou nohou. Aby bylo cvičení účinné, je třeba jej denně opakovat.

Co zabírá na bolest zad vám?


Zdroj: Healthline, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články