Už žádná bolest zubů: Léky hoďte do koše, tady pomůže obyčejný hřebíček

Bolest zubu dokáže člověka úplně odrovnat. Proto je důležité znát lidové metody první pomoci, abyste ten čas do lékařského ošetření přečkali v co největší pohodě.

Žena u zubaře i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Možná jste si jako děti všimli, že si babička nebo děda dává do pusy hřebíček. Ne ten železný, ale koření. Hřebíček má charakteristickou silně aromatickou vůni a výraznou chuť. Někomu nemusí jeho chuť dělat dobře, ale až zjistíte, proč se dává do úst, možná od chuti na chvíli upustíte a využijete jeho účinky.

S dechem to nesouvisí

Jestli si myslíte, že to lidé dělají proto, aby jim nepáchlo z úst, jste na omylu. Od toho jsou zase jiné lidové pomůcky. Jde o bolest zubů, protože hřebíček má analgetické a protizánětlivé účinky, jak potvrzuje i web Healthline. Pomáhá na zánět dásní. Díky obsahu eugenolu kromě úlevy od bolesti zbavuje také bakterií.

Jak na to?

Vložíte hřebíček do úst a skousnete. Případně si kousek přiložte na bolestivý zub, můžete ho i žvýkat a pak vyplivnout. Příznaky zánětu dásní a bolestí zubů by se měly den ode dne lepšit. Bolest ustoupí, ale je potřeba přikládat hřebíček v pravidelných intervalech. Bolest ustoupí totiž jen dočasně. Proto i všechny další lidové metody považujte za nouzové řešení, které můžete použít do doby, než se dočkáte stomatologického ošetření.

Další metody proti bolesti zubů

V případě hřebíčku, jak píše web WebMD, jde o účinnou látku eugenol, který má anestetické účinky. Stejnou látku obsahuje skořice, která je chutnější a nemusíte se bát, že se nějak předávkujete, když ji sníte. O účincích skořice psala naše redakce již několikrát.

Hřebíček na dřevěné lžičce iZdroj fotografie: Freepik
Hřebíček obsahuje eugenol, který má anestetické účinky a účinně likviduje bakterie.

Slaná voda pro úlevu

Když není ani hřebíček ani skořice, můžete použít slanou vodu. Teplá slaná voda zmírňuje bolest zubů. Stačí jen dvě čajové lžičky soli a už můžete svou bolístku oplachovat.

Cibule a česnek

Studené obklady a cibule jsou také skvělým řešením problémů s bolavým zubem. Jak česnek, tak i červená cibule dokážou zmírnit bolest zubů. Pro větší účinky se dají nastrouhat a přiložit na bolestivé a zanícené místo.

Bolest zubů nemusí vůbec souviset s nimi samotnými. Jak rozeznat, že je vhodná návštěva praktika, nikoli zubaře?

Šalvěj a heřmánek

Z bylinek se pro kloktání při zánětech dásní velmi osvědčila šalvěj. Heřmánek také nezůstává pozadu, šalvěj má ale větší sílu. O čaji ze šalvěje jsme na JakZdravě již psali.

Co používáte vy, když vás chytne zub?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články