Jablečný ocet pomůže na ekzém a zlepší zdraví pokožky

Jablečný ocet se v lidovém léčitelství běžně používá pro léčbu kožních onemocnění. Může vám pomoci i na ekzém, ale nezapomeňte ho vždy pečlivě zředit vodou.

jablečný ocet i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ekzém se projevuje podrážděním a zánětem kůže. Chcete-li napřed zkusit zdravou alternativu, abyste se vyhnuli farmaceutickým prostředkům s vedlejšími účinky, zvažte použití jablečného octa. Dietetička Kim Chin říká, že jablečný ocet je díky svým antibakteriálním a protiplísňovým účinkům skvělou metodou, jak se zbavit ekzému a zmírnit nepříjemné svědění.

Jak na léčbu jablečným octem?

Ať už se rozhodnete vyzkoušet jakýkoli jiný domácí recept na ekzém, rozhodně by měl obsahovat jablečný ocet, aby byl účinný. Tento recept je velmi jednoduchý. Věřte nebo ne, ale v jednoduchosti je síla.

Co budete potřebovat?

  • 2 lžíce jablečného octa,
  • 2 lžíce vody
  • a vatové tamponky.

Postup přípravy:

Smíchejte vodu s jablečným octem a dobře promíchejte. A máte hotovo. Zázračná směs je připravena k aplikaci.

Aplikace a dávkování

Namočte vatový tampon do vyrobené směsi a přiložte ho na postižené místo. Takto postupujte, dokud nedosáhnete zlepšení. Pokud by vaše pokožka byla na tento poměr surovin citlivá, použijte půl sklenice vody na jednu lžíci jablečného octa.

Jestliže se ekzém nezlepšuje nebo má naopak tendenci se zhoršovat, vyhledejte lékaře.

Detail čištění pleti pomocí vatového tamponku pomocí jablečným octem iZdroj fotografie: Freepik

Proč jablečný ocet?

Jablečný ocet má na ekzémy léčivý účinek hlavně proto, že ničí bakterie a houby, které ho mohou způsobovat. Zároveň obsahuje beta-karoten, který podporuje obnovu buněk. Z lidových zkušeností se také zjistilo, že jablečný ocet působí proti svědění. Pravděpodobně za to může obsah draslíku, který zmírňuje příznaky alergie a vyrovnává pH pokožky. Rozhodně byste se měli vyhýbat alkalickým mýdlům a čisticím prostředkům, které by mohly ekzém dráždit a zhoršit příznaky.

Někteří lidé používají jablečný ocet také jako tonikum na obličej (samozřejmě zředěný). Vede je k tomu předpoklad, že jablečný ocet zabíjí bakterie, obnovuje kožní buňky a zbavuje pokožku skvrn. Ovšem studie na 22 lidech s ekzémem nepřišla s žádným zázračným účinkem, naopak jablečný ocet způsobil podráždění. Vědci navíc upozorňují, abyste se vyhnuli aplikaci neředěného octa na kůži, jinak si způsobíte ošklivé popáleniny. Jablečný ocet je velmi silný, dokáže odstranit i bradavice.

K čemu používáte jablečný ocet vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články