Jak na rýmu: Skvělým pomocníkem je česnek i sůl

Při rýmě je základem smrkání. Tím se chráníte před komplikacemi, jako je zánět středního ucha nebo zánět dutin. Ulevit vám mohou ale také některé postupy.

Žena s rudým nosem i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Rýma není sama o sobě nijak vážné onemocnění, ale dokáže pěkně znepříjemňovat každodenní fungování. Proto se pojďte podívat na několik rad, jak to udělat, abyste se rýmy zbavili co nejrychleji. Sice se říká, že léčená trvá sedm dní a neléčená týden, existují ale způsoby, jak si ulevit, než se s rýmou tělo zcela vypořádá.

Hlavně smrkejte a dbejte na hygienu

Důležité je uvolňovat nos pravidelným smrkáním. Nos si kapesníkem nedřete, vždy smrkejte jemně. Pro smrkání je nejlepší papírový kapesník, který po každém smrkání vyhodíte a pečlivě si pak umyjete ruce. Mytí rukou je důležité, aby nedocházelo k šíření virů.

Masáž nebo napařování

Web MedicalNewsToday radí vyzkoušet masáž nosu, která má nos uvolnit. Použijte k tomu ukazováčky, těmi střídavě stlačujte strany kořenu nosu a palci přitom zakrývejte nosní dírky. Opakujte pro každou stranu desetkrát a proceduru zakončete masáží horní části ušních boltců.

Za zkoušku stojí také napařování a inhalace páry. Někdy ji jako doplňující léčbu doporučují i samotní lékaři. Stačí si připravit parní lázeň obohacenou o pár kapek kafrového nebo tea tree oleje se lžící jedlé sody, přes hlavu hodit ručník a už můžete napařovat. Lidová rada jak uvolnit nos využívá také horké vody – když si do ní namočíte předloktí a chodidla, uvolní se nos. Další babské rady popsala naše redakce v minulém článku.

Smrkající muž iZdroj fotografie: Freepik
Nejdůležitější je smrkat. Oteklé sliznice můžete zklidnit pomocí inhalace či různých sprejů.

Nosní konvička, spreje nebo kapky do nosu

Jako další rychlá pomoc tu je speciální nosní konvička a solný roztok. Proplachování nosu není zrovna nejpříjemnější aktivita, ale jde v podstatě o zvyk. Pro uvolnění ucpaného nosu můžete v lékárně zakoupit spreje s mořskou vodou nebo rovnou kapky do nosu, které díky chemické látce stáhnout cévy a přinesou kýženou úlevu. Ty fungují stoprocentně, ale pozor, tvoří se na nich závislost. Nepoužívejte je proto déle než týden.

žloutek a nachlazení

Chrchlání, kašel a rýma: Otravné příznaky nachlazení zničí obyčejný žloutek

Česnek a sůl

Kromě zmíněných rad doporučuje lidová medicína česnek a sůl. Česnek proto, že je přírodní antibiotikum, které ničí viry i bakterie, jak potvrzuje i web Healthline, a sůl proto, že solný roztok rozpouští hleny. Samotná voda vás navíc do nosu bude pálit a sliznice podráždí ještě víc. Pro spuštění rýmy a uvolnění ucpaného nosu můžete vyzkoušet také křen, o kterém jsme na JakZdravě v této souvislosti již psali.

Jak si uvolňujete ucpaný nos vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články