Jak dát všechny obratle na své místo a napravit bolest zad. Jde to snadno, z pohodlí domova

Bolest zad je nepříjemný problém, který může velmi snadno ovlivnit váš každodenní život. Úlevu vám přinese jednoduché cvičení, které lze provádět doma.

bolest zad i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Prohýbání a posouvání obratlů patří mezi časté problémy, které způsobují nepříjemnou bolest zad a mohou omezit váš pohyb. Ačkoliv vědci stále zkoumají, proč k těmto stavům dochází, existují určité faktory, které mohou jejich riziko zvyšovat, a to zejména nesprávné protažení, intenzivní fyzická námaha, zvedání těžkých předmětů nebo prudké pohyby – situace se také komplikuje, pokud došlo k poranění páteře nebo máte slabý svalový korzet. Naštěstí však existuje jednoduché cvičení, které vám přinese okamžitou úlevu. 

Jak procvičit obratel

K posunutí obratle dochází nejčastěji v bederní oblasti a problém může často způsobit větší zatížení této části těla, zejména při sedavém zaměstnání. Jeho prvním příznakem je především bolest – tu byste nikdy neměli ignorovat, neboť by se mohla stupňovat a vést k rozvoji dalších potíží. Stejně tak se může objevit skřípnutí sedacího nervu, bolesti nohou a ztuhlost. Všem těmto nepříjemnostem se můžete však snadno vyhnout, a to především procvičováním bederní oblasti, což vám poskytne patřičnou úlevu a vrátí obratle na své místo.

Cvičení nevyžaduje téměř žádné úsilí ani vybavení – postačí vám 4 malé, tvrdé polštáře (pokud je nemáte, můžete použít poskládané oblečení). Hlavní je, abyste měli dvě podpěry o výšce 30 centimetrů, které je nutné umístit 50 centimetrů od sebe. Jakmile budete připraveni, lehněte si na polštáře tak, aby spodní část vašich zad byla uprostřed, tedy visela ve vzduchu. Poté zaujměte pohodlnou polohu, uvolněte se, zhluboka dýchejte a snažte se uvolnit všechny svaly. Poté postupujte následovně: 

  • Proveďte 10 hlubokých nádechů a výdechů, abyste naplnili plíce vzduchem a poté zvedněte celou páteř (to je nutné k uvolnění svorek v blízkosti posunutých obratlů). 
  • Nyní začněte zvedat jednu nohu nahoru tak daleko, jak vám to bolest v dolní části zad dovolí. Nemusíte ji zvedat silou, ale snažte se ji zvednout až nahoru. 
  • Chvíli vydržte, začněte nohu pomalu spouštět do výchozí polohy a zvedněte druhou. Tento postup proveďte několikrát a poté vše zopakujte od začátku (10 nádechů a výdechů atd.). 
iZdroj fotografie: Unsplash

Tato postupujte po dobu 30 minut, abyste zcela uvolnili své svaly a obratle, které se následně vrátí na své místo. Během cvičení ucítíte, jak bolest a napětí pomalu mizí, což vám poskytne patřičnou úlevu. Pokud se vám nedaří procvičit obratle sami, raději se obraťte na svého praktického lékaře či jiného odborníka.

Vykloubení krčních obratlů

Pozor byste si měli dát také na bolesti krční páteře – to platí zejména pro lidi, kteří často sedí za počítačem. Tuto část těla můžete taktéž uvolnit jednoduchým cvičením, ke kterému budete opět potřebovat 4 polštářky. Z těch udělejte dvě podpory a umístěte je blíže k sobě, abyste si na ně mohli lehnout (na jednu hromádku hrudníkem a druhá by měla být pod čelem nebo bradou). Nyní zaujměte pohodlnou polohu a proveďte 10 hlubokých nádechů a výdechů. Poté vytáhněte krk dopředu a dívejte se několik vteřin vzhůru.

Obratle se díky tomuto cvičení opět vrátí na místo a vy tak získáte patřičnou úlevu od všudypřítomné bolesti. 

Jak se cvičení osvědčilo vám?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články