Prevence proti zubnímu kameni. Správná pasta a dostatek vody při jídle svedou zázraky

Zubní hygiena je velice důležitá a pro vaše zuby nezbytná, proto byste neměli při čištění vynechat ani zubní nit a ústní vodu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Při nedostatečné hygieně zubů se vám může na zubech vytvořit zubní kámen nebo mazlavý povlak, kterému se říká zubní plak. Zubní plak je složen zejména ze zbytků potravy, které jsou dokonalým úkrytem bakterií. Tyto bakterie jsou pro zuby nebezpečné tím, že je ničí, a tak se může stát, že pokud budete pravidelně vynechávat ústní hygienu, na zubařském křesle strávíte mnoho času. Díky tomuto plaku vzniká i zubní kámen, o kterém si dnes něco povíme. Tématem se zabývá například student zubního lékařství Evan Frisbee.

Věděli jste, co udělá zubní kámen s vašimi dásněmi?

Jestliže neprovádíte ústní hygienu tak, jak byste měli, může vzniknout zubní kámen a následně zubní kazy. Zubní kámen se tvoří právě díky zubnímu plaku, který v sobě uchovává mnoho bakterií. Kvůli tomu ovšem také dochází k podráždění dásní a následnému zánětu dásní.

Ústní hygiena iZdroj fotografie: Desolate Places / Public Domain

Zánět dásní se nazývá gingivitida. Pokud se jedná o mírnou formu tohoto onemocnění, dá se ještě zastavit a vyléčit, ale jen tehdy, budete-li dodržovat pravidelnost ústní hygieny. Jestliže očistu vynecháte, zhorší se stav do bodu, kdy se do zubů dostanou již zmíněné bakterie a začnou se tvořit zubní kazy.

Pár rád, díky nimž zubnímu kameni předejdete

Nejlepším řešením je samozřejmě používat měkký zubní kartáček, zubní nit a ústní vodu, nikdy neuškodí použít i mezizubní kartáčky. Tak zabráníte tvoření plaku a množení bakterií. Jestliže používáte elektronický zubní kartáček, je to jen dobře, ten se totiž dostane i do těžko dostupných míst a plaku vás zbaví lépe než obyčejný zubní kartáček.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co se týče zubní pasty, nejlepší je používat tu, která obsahuje fluorid, protože ten zabraňuje tvorbě zubního kamene. Důležité je také hledět na to, co jíte. Mnoho potravin přispívá k tvorbě plaku, a to zejména potraviny s vysokým obsahem cukru. Proto se doporučuje pít při jídle hodně vody a po jídle si čistit zuby. Ale nakonec je jedno, jak moc si čistíte zuby, pokud kouříte, může se vám zubní kámen vytvořit i tak.

Nejdůležitější však je, abyste dodržovali pravidelné lékařské prohlídky u svého zubaře. Ten vám nejen pomůže, ale taky doporučí, co je pro vaše zuby nejlepší. Pokud se vám však plak nebo zubní kámen vytvořil, vyhledejte lékařskou pomoc a nechte si ho odstranit, tak nejlépe předejdete tvorbě kazů a jiných horších komplikací.

Jak moc dbáte na ústní hygienu vy?

Zdroj: Webmd

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články