Co dělat, kdy vás bodne vosa: Bolest sníží ledový obklad i obyčejný ocet

Zejména v letních měsících bývá časté, že lidi bodne vosa. Když se vám něco takového stane, zkuste použít některý z těchto tipů, abyste bodnutí efektivně ošetřili.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S příchodem teplejších měsíců se zvyšuje také výskyt různého hmyzu, jako jsou například vosy, včely nebo sršni. Je tak větší pravděpodobnost, že se s tímto hmyzem můžete setkat. Podle lékařky Deborah Weatherspoon takové setkání pro někoho může znamenat značné starosti, jelikož bodnutí vosou může být velice nepříjemné. Díky těmto několika tipům pro vás budou následky vosího bodnutí méně nepříjemné a neutralizujete jeho následky.

Alergici by měli rychle jednat

Pokud jste na vosí bodnutí alergičtí, mělo by být vaše jednání pohotové. Tito lidé by měli co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc, jelikož je pro ně bodnutí vosou velmi nebezpečné. U alergiků se často mohou projevovat reakce jako pokles krevního tlaku, závratě, otoky, dýchací potíže nebo ztráta vědomí. Je proto velice důležité, aby se tato osoba co nejrychleji dostala k lékaři, který jí poskytne pomoc.

Ránu si nemačkejte

Jakmile vás bodne vosa, je to velice bolestivé a nepříjemné. Často se na kůži vytvoří menší otok, který se však v žádném případě nesnažte zamáčknout. Je totiž velice pravděpodobné, že se v ráně může nacházet vosí žihadlo a zamáčknutím byste jej dostali dále do těla. Vosí žihadlo z rány můžete vytáhnout buď pomocí pinzety nebo nehtů, pokud zrovna nemáte pinzetu k dispozici.

Ocet je skvělý pomocník

Jako skvělý lék na vosí bodnutí funguje ocet. Kyselost octa pomáhá neutralizovat vosí jed a mírní tak jeho následky. Vezměte si tedy vatovou tyčinku nebo tamponek, namočte jej do jablečného nebo bílého octa a několik minut jej nechte mírným tlakem přiložený na ráně. Pokud vás však bodla včela, a ne vosa, ocet v žádném případě nepoužívejte. Včelí bodnutí je kyselejší a ocet by tedy neměl absolutně žádný účinek.

jablko iZdroj fotografie: Pixabay

Pomůže i ledový obklad

Na postižené místo po bodnutí vosou může pomoci i obyčejný led. Ledový obklad by v tomto případě měl snížit bolest, otok a také účinek vosího jedu, po kterém se může objevit i zánět. Kostku ledu jednoduše vložte do nějakého kusu látky a přiložte na ránu, kde opět můžete jemně tlačit. Na postiženém místě nechte ledový obklad přiložený několik minut, během kterých by měla nastat úleva.

Střetu s vosou předcházejte

Jako v mnoha případech, tak i zde platí, že základem všeho je prevence. Vosímu bodnutí můžete předejít například tím, že se vyhnete květinovým a sladce vonícím parfémům. Stejně tak byste se měli vyhnout barvě oblečení, která vosám připomíná květy. Pokud sedíte venku u stolu, snažte se mít jídlo a pití zakryté, aby nelákalo vosy ke stolu. V neposlední řadě byste neměli chodit bez bot, abyste na vosu či jiný hmyz nešlápli a nemuseli řešit tyto potíže.

Jaké znáte triky, které pomáhají po vosím bodnutí?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Klára Kozáková

Zobrazit další články