Jsou věci, kterým bychom se v horkém počasí měli rozhodně vyhnout. Buďte opatrní a prožijte léto bez újmy

Letní vedra mohou mít závažné dopady na vaše zdraví. Je proto důležité vyhýbat se určitým návykům a dodržovat osvědčené rady odborníků.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ačkoliv se na letní měsíce těší po dlouhé zimě pravděpodobně každý, málokdo snáší vlny veder bez jakýchkoliv problémů. Je proto důležité, abyste se před nimi chránili správným způsobem, neboť mohou mít na vaše tělo velmi negativní vliv – podle Dr. Megan Soliman jsou například častou příčinou závažných onemocnění, jako je například infarkt nebo dehydratace organismu. Abyste předešli potenciálnímu nebezpečí, níže jsme se pro vás toto téma pokusili dostatečně osvětlit. 

Čemu se během letních měsíců vyhnout

Během letních měsíců má většina lidí tendenci používat ventilátory a klimatizace. S jejich užíváním byste však měli být obzvláště opatrní, neboť mohou mít negativní důsledky na zdraví vašeho těla. Pokud je totiž teplota v místnosti vyšší než 30 stupňů, je lepší tato zařízení odložit stranou, neboť se jejich použitím vystavujete extrémním změnám teploty, které mohou způsobit prochladnutí, dehydrataci nebo také vyčerpání z vedra. Stejně tak byste měli být opatrní při cvičení v posilovně. 

Samozřejmě je důležité sportovat, a to za každého počasí, ale měli byste být opatrní s intenzitou tréninku. Příliš pohybu v horku totiž může vést k přehřátí organismu, což dále může vést ke vzniku mnoha závažných poruch. Pozorní byste měli být také u léků na hypertenzi – ty mají lidé často tendenci během letních měsíců vynechávat, protože se jejich cévy vlivem tepla sami rozšiřují a jejich tlak se tak přirozeně vrací do normálu. Léky však mají kumulativní účinek, takže byste se jich rozhodně neměli bez doporučení lékaře nikdy vzdát. 

Jak se správně a účinně ochladit 

Během veder je důležité neustále ochlazovat tělo. V tomto případě je vhodné použít klimatizaci, ovšem jak jsme již zmínili výše, měli byste s tímto zařízením zacházet velmi opatrně. Nejlépe se ochladíte tak, že budete klimatizaci střídat s klasickým větráním (udělejte si doma nebo v práci průvan otevřenými okny). V případě, že pod ní budete každý den pracovat nebo vykonávat jiné činnosti, mohli byste se potýkat s letargií, pocitem únavy nebo dokonce také s migrénami.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

V horku byste to také neměli přehánět s chlazenými nápoji. Ačkoliv vás mohou skvěle ochladit, tělo je nemusí vlivem okolního horka správně vstřebat, což může vést ke vzniku některých onemocnění, jako je především bolest v krku nebo angína. Stejně tak byste měli být opatrní se studenými sprchami a koupáním v chladných bazénech, protože imunitní systém je během veder oslaben, a proto může mít potenciální šok z chladu velmi nebezpečné důsledky na vaše zdraví

Můžete pít alkohol v horkém počasí?

V létě byste měli být opatrní také s alkoholem. Mnoho lidí si myslí, že několik sklenic piva na koupališti je neškodných, ovšem alkohol zvyšuje aktivitu ledvin. Jedinec má potom tendenci více močit, čímž ztrácí tekutiny, a to společně s užitečnými elektrolyty. V důsledku pak může přijít dehydratace nebo vyčerpání organismu. Abyste předešli potenciálním problémům, pijte během dne kromě alkoholických nápojů také dostatek vody, a to minimálně 2-3 litry.

Jak se před letními vedry chráníte vy? 

Zdroj: Healthline, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články