Jak se zbavit papilomů na pokožce domácí cestou: Banánové slupky, česnek a ocet

Pokud vás trápí nevzhledné papilomy na kůži, nemusíte podstupovat drahé operace či jiné procedury. Skvěle vám postačí tyto domácí prostředky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Papilomy na kůži jsou nevzhledné, měkké a nenádorové výrůstky, které se nejčastěji tvoří v kožních záhybech na krku, v podpaží, na prsou, v oblasti třísel a mnohdy také na očních víčkách. Jedná se o volná kolagenová vlákna, která se podle lékařky Sara Perkins usazují uvnitř silnějších oblastí kůže, a ačkoliv nemusí znamenat pro vaše zdraví žádný závažný problém, dokáží velmi snadno narušit váš vzhled. Naštěstí však existuje několik způsobů domácí léčby, které vám dokáží pomoci, a to již během několika týdnů. 

Papilomy a jejich příčiny 

V současné době není přesně jasné, co stojí za příčinou vzniku kožních papilomů – vzhledem však k tomu, že se obvykle objevují v kožních záhybech, mohlo by stát za jejich vznikem především tření. Kromě toho existuje souvislost mezi tímto nevzhledným příznakem a lidským papilomavirem (HPV) a inzulinovou rezistencí, která může vést k cukrovce 2. typu a prediabetu (podle některých odborníků může být riziko vzniku papilomů vyšší u jedinců, kteří trpí inzulinovou rezistencí, obezitou či nadváhou a vysokou hladinou triglyceridů). 

Kromě toho mohou být papilomy také vedlejším projevem těhotenství. To především kvůli ženským hormonům a přírůstku hmotnosti, který může vyvolat častější tření a nerovnováhu organismu. Stejně tak však může hrát důležitou roli v tomto případě genetika – pokud se tedy s papilomy potýká některý člen vaší rodiny, možná dojde k jejich vzniku i na vaší pokožce. Abyste se však problému zbavili, nemusíte navštěvovat svého lékaře a podstupovat drahé operace. Stačí vám použít některé domácí prostředky, jako je například: 

1) Čajovníkový olej

Čajovníkový olej disponuje silnými antivirovými a protiplísňovými vlastnostmi, díky kterým dokáže nejen odstranit papilomy na vaší pokožce, ale také urychlit její regeneraci. Jedná se navíc o velmi prospěšný výrobek, který je zcela bezpečný – je ovšem důležité nanášet jej na pokožku v kombinaci s nosným olejem, například kokosovým. Abyste jej mohli aplikovat, stačí nejprve omýt postižené místo a pomocí vatového tamponu vmasírovat směs do postiženého místa. Přes noc místo převažte obvazem a postup opakujte, dokud problém nezmizí. 

2) Banánová slupka nebo česnek 

Banánové slupky jsou plné užitečných vitamínů, minerálů a dalších účinných sloučenin, které disponují silnými antioxidačními vlastnostmi a pomáhají vysušovat papilomy na pokožce. Stačí přiložit kousek tohoto přírodního léčiva přímo na postižené místo, poté jej překrýt obvazem a postup opakovat každou noc, dokud problém nezmizí. Stejně tak účinně vám dokáže pomoci také česnek, který snižuje zánět a zlepšuje vzhled pokožky. Stačí jej rozdrtit, přiložit na postižené místo a na noc překrýt obvazem. Ráno místo omyjte a opakujte několik dní. 

3) Jablečný ocet a vitamín E

Jablečný ocet je velmi užitečný pomocník v boji proti mnoha problémům – to především díky své kyselosti, která také pomáhá rozkládat tkáň obklopující papilomy a odstraňovat ji z pokožky. Stačí do octa namočit vatový tampon, přiložit jej na postižené místo a zabalit do obvazu. Nechte 15 až 30 minut působit, poté kůži omyjte a opakujte po dobu několika týdnů. Je také důležité poznamenat, že ke vzniku výrůstků může přispívat také stárnutí, a proto byste měli dbát na příjem vitamínu E. 

Jak řešíte papilomy na pokožce vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články