Jak snížit zadržování vody v těle: Méně soli, více hořčíku

Nesprávné hladiny minerálů dokážou vašemu tělu nadělat v hospodaření s vodou pěknou paseku. Hlídejte si, jak se stravujete, abyste otoky nepodporovali.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zadržování tekutin neboli edém je stav, kdy se ve vašem těle hromadí přebytečné tekutiny. Nejvýraznější otok bývá v oblasti rukou, nohou a kotníků. Zbavit se nadbytečné vody v organismu můžete jednoduchými režimovými úpravami. Přesto dietetička Katherine Marengo upozorňuje, že pokud na sobě zpozorujete otoky končetin, rozhodně se vydejte k lékaři. Může to být příznak některých vážných onemocnění. S mírnějším otokem bez vážné nemoci si poradíte doma.

Zbavte se nadbytku soli ve stravě

Sůl se skládá ze sodíku a chloridu. Sodík váže vodu v těle a udržuje rovnováhu tekutin. Jestliže vaše strava obsahuje potraviny s vysokým obsahem soli nebo si potrpíte na přílišné dosolování jídla, vaše tělo může kvůli nadbytku sodíku zadržovat vodu. Ačkoli se na regulaci tekutin podílí ještě další mechanismy, rozhodně se vyplatí solení omezit.

Přidejte hořčík

Hořčík vaše tělo potřebuje pro správné fungování. Navíc zvýšení jeho příjmu pomůže snížit zadržování vody. Jeho doplnění má i další výhody. Poskytuje úlevu při svalových křečích a pomáhá ulevit od příznaků premenstruačního syndromu. Ideální je získat hořčík ze stravy. U doplňků s hořčíkem dbejte na dávkování. Nadbytek hořčíku způsobuje průjem.

Nezapomeňte na draslík

Pro zdraví srdce, svalů a nervů je nutné dodávat tělu draslík. V souvislosti s tekutinami je naprosto nezbytný, protože působí jako protipól sodíku. To znamená, že zabraňuje hromadění tekutin a zvyšuje produkci moči. Pro udržení správného hospodaření s vodou ve vašem těle bude nutné obohatit jídelníček o banány, avokádo, rajčata a další potraviny bohaté na draslík.

Banány s dalším tropickým ovocem v pozadí iZdroj fotografie: Freepik

Nechybí vám pohyb?

Sedavým způsobem života si přímo říkáte o otoky kotníků. Jestli trávíte příliš času sezením u stolu nebo naopak na nohou bez většího pohybu, měli byste rozproudit lymfatický systém pravidelnou fyzickou aktivitou. Správně fungující lymfatický systém vám pomůže zbavit se nahromaděné vody.

Neberte tělu kvalitní spánek

Nedostatek kvalitního spánku stojí za mnoha a mnoha zdravotními problémy. Jestliže si nedopřejete kvalitní odpočinek, můžete podráždit nervy v okolí ledvin, které jsou zodpovědné za regulaci tekutin v těle. Pro správné fungování těla a předcházení chorobným stavům byste měli spát osm hodin každou noc. Jestli se vám nedaří usnout, nebo spíte nekvalitně, tato opatření vám pomohou zkvalitnit spánek.

Co vám pomáhá proti zadržování vody v těle?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Lepší spánek bez prášků: realita i pro vás
Události247
Události247
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
VědaŽivě
VědaŽivě
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla
adbz
adbz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům