Odvodněte se: 6 způsobů, jak si poradit se zadržovanou vodou v těle. Oteklé končetiny už vás trápit nebudou

Zadržování vody v těle může mít mnoho příčin. Několik jednoduchých změn stravy a životního stylu může pomoci snížit množství vody a podpořit rovnováhu tekutin.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zadržování vody, známé také jako edém, nastává, když se v těle hromadí přebytek tekutin. K zadržování vody dochází v oběhovém systému nebo v tkáních a dutinách. Může způsobovat otoky rukou, chodidel, kotníků a nohou. Nutriční specialistka Katherine Marengo LDN, R.D. vysvětluje, že k zadržování vody v těle může přispívat mnoho faktorů, od hormonálních změn a nedostatku fyzické aktivity, až po závažné zdravotní potíže, jako jsou srdeční choroby nebo problémy s ledvinami.

1. Jezte méně soli

Sůl se skládá ze sodíku a chloridu. Sodík se v těle váže na vodu a pomáhá udržovat rovnováhu tekutin uvnitř i vně buněk. Pokud často jíte potraviny s vysokým obsahem soli, jako je například mnoho zpracovaných potravin, může vaše tělo zadržovat vodu. Nejčastější radou pro snížení zadržování vody je tedy snížení příjmu sodíku.

2. Zvyšte příjem hořčíku

Hořčík je velmi důležitý minerál. Podílí se na více než 300 enzymatických reakcích, které zajišťují správné fungování těla. Některé výzkumy také naznačují, že doplňky stravy s hořčíkem mohou pomoci snížit příznaky premenstruačního syndromu (PMS), včetně nadýmání a zadržování vody v těle. Mezi dobré zdroje hořčíku patří ořechy, celozrnné potraviny, hořká čokoláda a zelená listová zelenina. Můžete také užívat hořčík v tabletách.

3. Dopřejte si více vitamínu B6

Vitamín B6 je ve vodě rozpustný vitamín, který hraje hlavní roli při tvorbě červených krvinek, metabolismu bílkovin, fungování mozku a imunitního systému. Reguluje také rovnováhu tekutin a může pomáhat snižovat zadržování vody v těle. Příjem tohoto vitamínu můžete snadno zvýšit konzumací potravin, jako jsou banány, brambory, cizrna, vlašské ořechy a tuňák.

4. Jezte více potravin bohatých na draslík

Draslík plní několik důležitých funkcí, zejména pokud jde o zdraví srdce, svalové kontrakce a funkci nervů. Je také nezbytný pro udržení objemu krve a rovnováhy tekutin, což pomáhá snižovat zadržování vody v těle. Konzumace dostatečného množství potravin bohatých na draslík, jako jsou banány, avokádo a rajčata, je tedy nezbytná pro podporu zdravé rovnováhy tekutin.

5. Vyzkoušejte pampelišku

Pampeliška lékařská se v lidovém léčitelství již dlouho používá jako přírodní diuretikum. Přírodní diuretika mohou pomoci snížit zadržování vody tím, že zvyšují produkci moči. Ve starší studii užívalo 17 osob 3 dávky extraktu z pampeliškových listů po dobu 24 hodin, což vedlo k významnému zvýšení produkce moči. Navíc může mít tato bylina i další přínosy, včetně antivirových, protiplísňových a antioxidačních účinků.

iZdroj fotografie: Freepik

6. Omezte příjem rafinovaných sacharidů

Zdroje rafinovaných sacharidů, jako je bílý chléb a těstoviny, mají obvykle vysoký obsah sacharidů nebo přidaného cukru a nízký obsah vlákniny, což může vést k rychlému zvýšení hladiny cukru a inzulínu v krvi. Vysoká hladina inzulínu může způsobit větší zadržování sodíku tím, že zvyšuje reabsorpci tohoto minerálu v ledvinách. To zase může vést k většímu objemu tekutin v těle a zvýšené retenci vody. Místo toho je lepší volit celozrnné potraviny bohaté na vlákninu, jako je quinoa, oves, hnědá rýže nebo celozrnný chléb.

Další způsoby, jak snížit zadržování vody

Přestože výzkum přírodních prostředků na snížení zadržování vody je omezený, můžete vyzkoušet několik dalších tipů. Upozorňujeme, že některé z těchto tipů jsou podloženy pouze neoficiálními důkazy, nikoli výzkumem. Kromě toho je nejlepší se před přidáním doplňků stravy poradit s lékařem, zejména pokud máte nějaké zdravotní potíže nebo užíváte léky.

  • Hýbejte se. Pouhá chůze a trocha pohybu může být účinná při snižování hromadění tekutin v některých oblastech, například v dolních končetinách. Pomoci může také vyvýšení nohou.
  • Pijte více vody. Ačkoli to může znít poněkud nelogicky, odborníci se domnívají, že zvýšení příjmu vody může pomoci snížit její zadržování.
  • Užívejte přesličku rolní. Starší i novější studie naznačují, že bylina přeslička může působit jako přírodní diuretikum.
  • Vyzkoušejte petrželovou nať. Tato bylina má v lidovém léčitelství pověst skvělého diuretika.
  • Doplňte ibišek. Rozchodnice růžová, druh ibišku, se v lidovém léčitelství již dlouho používá jako diuretikum zvyšující tvorbu moči.
  • Zvyšte příjem česneku. Ve starém Řecku se česnek používal k léčbě různých onemocnění a byl považován za přírodní diuretikum.
  • Jezte fenykl. Některé výzkumy naznačují, že fenykl může mít diuretické účinky a zvyšovat vylučování moči.
  • Jezte kopřivu dvoudomou. Tento zelený list je dalším lidovým prostředkem používaným ke snížení zadržování vody a podpoře rovnováhy tekutin. 

Jaké prostředky na odvodnění se osvědčily vám? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články