Jak uvolnit sevřený nerv: Bolest ischiasu zmizí cobydup, pomůže jednoduchá metoda

Bolest ischiasu je nepříjemný problém, který trápí mnoho lidí ve středním věku. Úlevu od ní vám poskytnou jednoduchá cvičení.

žena leží na fialové podložce, relaxuje i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Ischias nebo-li sedací nerv je nejdelším nervem v lidském těle, který svým způsobem ovlivňuje celou vaši mobilitu a zabezpečuje oblast lumbosakrálního plexu. V důsledku nezdravých návyků současné doby, jako je dle lékařky Amy Elizabeth Wolkin zejména sedavý životní styl a nízká aktivita, se však mnoho lidí potýká s jeho bolestmi. Pomoci si v takovém případě můžete velmi snadno, a to prováděním těchto domácích cvičení. 

Cvičením proti bolesti ischiasu 

Pokud vás již nějakou dobu bolí sedací nerv a již nic vám nepomáhá s léčbou, zaměřte se na správná cvičení a jejich pravidelné provádění. Právě správné pohyby mohou uvolnit napětí v postižené oblasti a poskytnout vám tak okamžitou úlevu. Je ovšem důležité vytrvat, protože se výsledky nemusí objevit ihned. První cvičení vypadá následovně: 

  • Lehněte si na rovný povrch a pokrčte nohu.
  • Pokrčenou nohu chyťte oběma rukama a pomalu ji začněte přitahovat k hrudníku. V této poloze vydržte alespoň 30 sekund.
  • Nohu vraťte do původní polohy a cvičení zopakujte ještě 2krát (tedy 3krát na každou nohu).

Druhé cvičení je taktéž velmi jednoduché a jak uvádí server MedicalNewsToday, provádět ho můžete samostatně nebo v kombinaci s tím předchozím. Postupujte následovně: 

Mladá žena cvičící na podložce a válci iZdroj fotografie: Freepik
Správné cviky vám pomohou zmírnit bolest ischiasu
  • Lehněte si na rovný povrch a pokrčte nohy. 
  • Nohy si nyní překřižte a zespodu je obejměte, abyste vyvíjeli tlak na ischias. 
  • V poloze vydržte minimálně 30 sekund a poté se vraťte do výchozí polohy.
  • Cvičení opakujte ještě 2krát. 

Škodlivé polohy a zlozvyky, kterými si postupně odrovnáváte svá záda. Které to jsou a jak se jim vyvarovat?

Pozor na bolest při cvičení 

Pokud během cvičení pociťujete bolest, raději jej přestaňte dělat a odpočiňte si. Vůbec nejlépe byste se měli před jejich provedením poradit s lékařem, zda to pro vás není nebezpečné nebo byste si přitom mohli ublížit. Rovněž se snažte častěji chodit na procházky nebo si zaplavat, čímž pomůžete své tělo regenerovat a zpevnit. Na webu JakZdravě jsme také psali, jak se můžete pomocí obyčejné želatiny zbavit nepříjemné bolesti krku

Jak se tato cvičení osvědčila vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články