Škodlivé polohy a zlozvyky, kterými si postupně odrovnáváte svá záda. Které to jsou a jak se jim vyvarovat?

Během dne člověk udělá velké množství pohybů. Existují však některé, u nichž si budete ničit záda. Přitom by stačilo tak málo, aby záda netrpěla.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Páteř je opěrnou částí lidského těla. Aby byla stále pružná a fit, je třeba se o ni starat. To znamená posilovat svaly okolo ní, a pokud možno se vyhýbat určitým pohybům, které jí neprospívají. Lékařka Mari Groves, MD se ve své praxi zaměřuje na deformity páteře. Ty mohou vzniknout z vadného držení těla i kvůli nesprávným pohybům.

Bolest jako signál, že je v těle něco v nepořádku

V současné době řada lidí trpí na bolest v zádech nebo hlavy, přičemž obojí může spolu souviset. Stačí mít zablokovanou krční páteř, což se může projevit právě bolestmi hlavy. Často si to způsobí člověk sám, protože staví své tělo do postojů, jež mu nesvědčí. Pojďme se tedy podívat na to, kde se nejvíce chybuje.

Spánek na břiše

K regeneraci těla člověk nutně potřebuje kvalitní spánek. Při něm ale spousta lidí spí na břiše, tedy obličejem otočeným k polštáři. V této poloze však trpí krční páteř i čelist, jež jsou v nepřirozeném postavení. Vhodnější polohou je spánek na levém boku. Abyste zabránili přetočení těla ve spánku do nezdravé polohy, položte si vedle hlavy ještě jeden polštář.

Při jízdě autem

I jízda v automobilu může způsobovat problémy se zády. A to zejména tehdy, když sedíte daleko od volantu, jednu ruku nataženou a druhou opřenou o stažené okénko. Jednak si zaděláváte na bolestivé problémy s prochladnutím loketního kloubu, jednat jsou ramena v nepřirozené poloze, která by mohla vést k problémům se šlachami.

iZdroj fotografie: Pixabay
Při jízdě ve vozidle není vhodné dávat loket ven

Jak správně pracovat s mobilem

Nebudeme vás učit, jak ovládat mobil. Ale doporučíme vám, jak se na něj správně dívat. Nevhodné pro krční páteř je držet mobil v rukou v úrovni břicha a sklánět k němu hlavu. Pak pochopitelně páteř trpí. Vhodnější je zvednout ruce s mobilem do úrovni očí a mít krční páteř hezky narovnanou.

Práce s počítačem

U počítače lidé v zaměstnání tráví celé hodiny. Je to náplň jejich práce, takže se bez něho neobejdou. Jenže sedí celí shrbení, záda jsou ohnuta do luku. Jak to potom s nimi může vypadat? Pochopitelně, že se rozbolí. U pracovního stolu před monitorem počítače je nutné sedět s rovnými zády a s nohama v úhlu 90 až 100°. Částečně k tomu může napomoci volba vhodné kancelářské židle s ergonomickými prvky.

Které zlozvyky jste si oblíbili vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Lepší spánek bez prášků: realita i pro vás
Události247
Události247
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
VědaŽivě
VědaŽivě
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla
adbz
adbz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům