Vypadá váš jazyk přesně takhle? Raději okamžitě kontaktujte svého lékaře

Jazyk je skvělým indikátorem vnitřního stavu. Upozorní vás na infekci, nedostatek vitamínů i závažná onemocnění. Náhlé změny tak rozhodně nepodceňujte.

jazyk i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jazyk toho dokáže o vašem zdravotním stavu napovědět víc, než by vás možná napadlo. Některé změny nemusí značit žádný problém a mohou být důsledkem užívání některých léků, případně dehydratace. Jiné změny mohou naopak poukazovat na závažný zdravotní problém, který vyžaduje okamžitou konzultaci s lékařem.

Změny na jazyku si zaslouží vaši pozornost

Jak jsme již dříve na JakZdravě upozorňovali, jazyk toho o vašem zdraví mnohé napovídá. Za normálních okolností má jazyk růžovou barvu bez zvláštního povlaku či výstupků nebo výrůstků. Pokud máte horečku nebo trpíte hormonální nerovnováhou, může být jazyk červený a přejde-li jeho barva až do červeno fialové, obvykle to značí zánět či infekci v těle. Naopak bledý jazyk světle růžové barvy může být známkou nedostatku vitamínů, oslabeného imunitního systému nebo nedostatku energie.

Bílý jazyk není normální stav. Pečlivě sledujte jeho barvu a povrch –⁠ pomůže včas odhalit i vážná onemocnění

Zubní lékařka Leslie Anthony navíc upozorňuje, že byste měli věnovat pozornost i případnému povlaku. Nažloutlý povlak může značit infekci, obzvláště pokud je jazyk pod ním tmavě rudé barvy. Hustý povlak značí špatný stav střev a je-li našedlý, může indikovat dlouhodobou poruchu trávení či závažnější problém – je tedy nutná konzultace s lékařem. 

Toho byste měli navštívit i v případě, že je na jazyku silný bílý povlak. Ten je totiž často známkou kvasinkové infekce, která potřebuje přeléčit, případně může ukazovat i na špatný krevní oběh v končetinách.

moučnivka na vyplazeném jazyku iZdroj fotografie: Depositphotos
Bílý povlak může být moučnivka na jazyku.

Černý jazyk vyděsí lidi nejvíce, ale je neškodný

Lékaři z WebMD uklidňují, že změny, které lidi obvykle vyděsí nejvíce, většinou neznačí žádný závažný problém. Například jazyk, který působí jako chlupatý je jen málokdy důvodem k obavám. Ony chloupky jsou ve skutečnosti bílkoviny, které mění normální malé hrbolky na jazyku v delší vlákna, v nichž se zachycují potraviny a bakterie a vypadají jako chlupy. Když si vyčistíte (oškrábete) jazyk, měly by zmizet.

Totéž platí i pro černý jazyk. Obvykle jej mají na svědomí léky, jako například antacida. Až přestanete léky užívat, zmizí i děsivý černý povlak. Někdy však může doprovázet i onemocnění jak je diabetes. Pak se ovšem objevují i další, typičtější příznaky.

Domácí testy zdraví: Vzhled jazyka odhalí deficit vitamínů, oční test zase škodlivé látky v těle

V některých případech je okamžitá návštěva lékaře nezbytná

Paradoxně ty nejhorší nemoci nepůsobí tak děsivě, jako například výše zmiňovaný černý jazyk. Pokud má vaše dítě jazyk jako jahůdku, tedy sytě červený, je vhodné okamžitě navštívit lékaře. Může se jednat o spálu, nebo dokonce o Kawasakiho nemoc, což je sice vzácné, ale velmi závažné onemocnění, které způsobuje zánět cév po celém těle a objevuje se právě nejčastěji u dětí. 

Jak již dříve naše redakce také upozorňovala, barva jazyka může odhalit i jiná závažná onemocnění, proto náhlé změny nepodceňujte. Opatrnost je na místě i v případě výrůstků, vředů či dalších změn, které nemizí. Pokud se nebolestivé změny v průběhu maximálně dvou týdnů nezahojí, navštivte lékaře, i když žádné jiné příznaky nemáte.

Jak často si kontrolujte jazyk vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články