Starý dobrý jitrocel používaly už naše babičky: Snižuje cukr a vyléčí špatný cholesterol

Na kousnutí hmyzem je ideální jitrocel. Na kašel pomůže jitrocelový sirup. Zahojit ránu zvládne jitrocelový list. Na vysoký cholesterol – jitrocel do salátu. A to ještě nekončíme.

Detail kvetoucího jitrocele i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jitrocel najdete na každém dvorku. Možná po něm každý den šlapete, aniž byste mu věnovali pozornost. Přitom má mnoho léčivých vlastností, je to zdravá a jedlá rostlina. Jistě budete znát jitrocelový sirup, který chutná dětem i dospělým a pomáhá při kašli. To ale není zdaleka jediná báječná vlastnost jitrocele.

Jitrocel pomáhá s hojením

Jitrocel má silné protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Jeho listy se přikládají na rány nebo na místa, kde vás kousnul hmyz. Stejně dobře funguje na oděrky, řezné ranky a vyrážky. Pomáhá hojit a tlumí svědění a bolest. Stačí list přiložit na ránu a pojistit ho obvazem. Klidně ho před tím malinko podrťte, aby se z něj lépe uvolnila šťáva.

Čaj z jitrocele na cukrovku a cholesterol

Čaj z jitrocele se hodí hlavně pro diabetiky, protože pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Navíc pomáhá při vysoké hladině cholesterolu tyto hodnoty snižovat. To je důležité pro prevenci vysokého krevního tlaku a kardiovaskulárních onemocnění.

Čaj z jitrocele a vyprazdňování

Pokud trpíte mírným syndromem dráždivého tračníku, čaj z jitrocele by vám neměl chybět. Pomáhá i při hemoroidech, zmírňuje průjem i zácpu a zaručí vám příjemný výsledek (a možná i zážitek) při posezení na toaletě. V případě vylučovacího traktu nezůstává jitrocel pozadu ani zde. Léčí infekce močového měchýře a hodí se jako podpora při problémech s ledvinami.

Jitrocel rostoucí volně v přírodě na louce iZdroj fotografie: Pixabay
Na jitrocel narazíte úplně běžně na zahradě i na louce

Jak užívat jitrocel

Jitrocel je bezpečná bylinka, kterou mohou užívat i děti. Dá se konzumovat syrový (listy přidejte do salátu), připravíte z něj také čaj, nálev nebo sirup. Jeho využití je skutečně pestré a můžete vyzkoušet nejrůznější recepty z jitrocele. Pokud máte silné bolesti nebo vážný zdravotní problém, nespoléhejte se ale na samoléčbu. Nejprve svůj problém zkonzultujte s lékařem. Samoléčba může být nebezpečná. U dětí se o samoléčbu nepokoušejte vůbec.

Jak využíváte léčivý jitrocel vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články