Když se běžné vypadávání vlasů mění v onemocnění. Na alopecii dobře funguje i přírodní léčba

Alopecie je nemoc, která způsobuje vypadávání vlasů. Na nemoc neexistuje žádný zaručený lék, existují však prostředky, které mohou dopady onemocnění zmírnit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Alopecie se může vyskytovat na pokožce hlavy a v některých případech i na obočí, řasách a obličeji, stejně jako na jiných částech těla. Lysina může vzniknout najednou nebo postupně, ale stejně tak se může onemocnění vracet. Jak vysvětluje dermatoložka Raechele Cochran Gathers, MD, v současné době neexistuje žádný lék na alopecii areata, ale existují pozitivní věci, které můžete mít na paměti, pokud jde o tento stav a vaše vyhlídky.

Co je alopecie

Alopecia areata je autoimunitní onemocnění, které způsobuje (většinou) kruhovité vypadávání vlasů případně i ochlupení jinde na těle. Postihuje muže stejně jako ženy a může se objevit i u dětí. Velikost lysin i jejich počet je u jednotlivých lidí odlišný. Vypadané vlasy většinou samy dorostou, ale v některých případech je jejich ztráta trvalá. Rozlišují se čtyři základní typy alopecie:

  • Alopecia areata: Na hlavě, případně i jinde na těle, se objeví jedna či více lysin kruhovitého tvaru. 
  • Alopecia areata totalis: U tohoto typu alopecie dochází ke ztrátě všech vlasů.
  • Alopecia areata universalis: Kromě všech vlasů vypadá i veškeré ochlupení na těle.
  • Difúzní alopecie: Vlasy řídnou po celé hlavě rovnoměrně. 

Příčiny alopecie

Alopecie areata je autoimunitní onemocnění. Autoimunitní onemocnění vzniká, když imunitní systém zaměňuje zdravé buňky za cizorodé. Za normálních okolností imunitní systém brání tělo proti cizím vetřelcům, jako jsou viry a bakterie. Pokud však trpíte alopecií areata, váš imunitní systém omylem napadá vaše vlasové folikuly, ze kterých vlasy rostou. Přesná příčina tohoto onemocnění není známa, existují však jisté rizikové faktory, jako např.: 

  • genetika, např. blízký člen rodiny s alopecií 
  • určité zdravotní potíže, například Downův syndrom, onemocnění štítné žlázy, diabetes nebo vitiligo
  • nedostatek vitamínů D a C
  • stres
iZdroj fotografie: Freepik

Léčba alopecie

Alopecie se bohužel léčit nedá, existuje ale několik způsobů, jak lze růst vlasů podpořit. Můžete například docházet do ambulance kožního lékaře na lokální kryoterapii, podstoupit imunoléčbu či léčbu kortikosteroidy. 

Přírodní léčba alopecie

Léčba alopecie má bohužel i mnoho negativních účinků, například kortikosteroidy mimo jiné snižují imunitu, zapříčiňují nárust tělesné hmotnosti a změny nálad, mohou způsobovat nevolnost, problémy se spánkem a zvyšovat krevní tlak. Existuje však několik přírodních prostředků, které mohou alopecii potlačit a podpořit růst vlasů.  

Levandule

Studie prokázaly, že levandulový olej vtíraný do pokožky hlavy v místě počáteční plešatosti může zpomalit a dokonce zvrátit účinky alopecie areata. Nezapomeňte tento esenciální olej před aplikací zředit nosným olejem. Pomoci mohou i jiné esenciální oleje, například rozmarýnový, šalvějový a mátový. Všechny tyto esenciální oleje stimulují prokrvení pokožky, což napomáhá obnovení růstu vlasových folikulů.

Řasy a vitamín C

Doporučuje se jíst co nejvíce vitamínu C, který se nachází v citrusových plodech, bobulích, sladké paprice a zelené listové zelenině. Stejně jako minerály a vitamíny v řasách pomohou stimulovat růst vlasů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bylinné léky a potravinové doplňky

Velmi dobrý vliv na růst vlasů a působící proti jejich vypadávání a lámavosti má například ginkgo biloba a ostropestřec mariánský. Ginkgo pomáhá stimulovat krevní oběh a růst nových vlasů. A čaj ze semen ostropestřce mariánského pomáhá detoxikovat vaše tělo a obnovit zdravé vlasy a pokožku.

Síra

Vysoký obsah síry v některých potravinách pomáhá stimulovat krevní oběh a růst nových vlasů. Mezi potraviny, které jsou zvláště bohaté na síru patří: vejce, cibule, česnek, křen, ředkvička, hořčice, stejně jako krůtí maso a mořské ryby.

Co pomohlo proti vypadávání vlasů vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články