Varování: Sezóna klíšťat přišla nevídaně brzy, existují však způsoby, jak se jim vyhnout

Vzhledem k tomu, že letošní zima byla velice mírná a relativně krátká, klíšťata jsou již připravena k útoku. Nedejte jim šanci.

klíšťata i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Klíšťata nejsou spojena jen s letními měsíci a lesy. Potkáte je i v každém městském parku, a to již v březnu. Klíšťata bohužel přenášejí několik nebezpečných nemocí, jako je klíšťová encefalitida či lymská borelióza. Kromě neustálého používání repelentu existuje ještě několik dalších možností, jak se klíšťatům vyhnout.

Nemoci přenášené klíšťaty

Po kousnutí klíštětem se většina lidí děsí nemocí, jako je encefalitida, borelióza či neoehrlichióza, o kterých jsme vás na JakZdravě již podrobně informovali. Lékaři ze SaskHealthAuthority ale uklidňují, že většina klíšťat žádné nemoci nepřenáší. Je však důležité klíště co nejdříve odstranit, místo omýt mýdlem nebo vydezinfikovat a sledovat případné projevy onemocnění. Mohou se objevit také alergické reakce na kousnutí. 

Co se týče výše zmíněných onemocnění, pokud se objeví příznaky, konzultujte je co nejdříve s lékařem. Dle odbornice na celostní medicínu Debry Sullivan, Ph.D. se vyskytnou několik dní až týdnu po kousnutí a zahrnují například:

  • červenou nebo bledou skvrnu nebo vyrážku v blízkosti místa kousnutí
  • horečku a zimnici
  • vyrážku po celém těle
  • ztuhlost krku
  • bolest hlavy
  • nevolnost
  • slabost
  • bolest svalů a kloubů
  • zduření lymfatických uzlin
klíště iZdroj fotografie: Depositphotos
K odstranění klíštěte použijte pinzetu

Jak se vyvarovat klíšťat

Chcete-li se klíšťatům vyhnout, používejte repelenty, případně esenciální oleje (klíšťata by měla odpuzovat vůně rozmarýnu, levandule, čajovníku či tymiánu). Dbejte na vhodnou obuv a při návštěvě lesa noste dlouhé rukávy a nohavice. Nesedejte do vysoké trávy a po návratu domů se důkladně prohlédněte, včetně všech záhybů a vlasů.

Vyrážka, únava, oteklé klouby a bolesti hlavy: I tak se projevuje lymská borelióza

Pokud se i přes veškerá opatření klíště přece jen přisaje, odstraňte jej co nejrychleji. Netočte s ním (klíště opravdu není na závit) a hlavně jej neduste olejem, vazelínou či čímkoli jiným. Tato metoda totiž, jak už jsme ostatně na JakZdravě informovali, jen zvyšuje riziko nákazy lymskou boreliózou. Pomocí pinzety jej jednoduše kývavým pohybem vytáhněte a místo důkladně vydezinfikujte. 

Jak se chráníte před klíšťaty vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články